Lezzetli Tarifler

Çebiç tarifi (4 kişiden fazla)

Çebiç tarifi (4 kişiden fazla)

 

Çebiç yaparken kuzu yada oğlak kullanmanız hem yemeğin tadını arttıracak hem de zamandan kazanmanızı sağlayacaktır. Ben tarifi kuzu olarak anlatacağım. Sizde kullandığınız hayvana sırasıyla aynı işlemleri uygulayın.

Malzemeler

  • 1 yaşını doldurmamış kuzu ya da oğlak

Sosu için

  • 2 su bardağı süzme yoğurt
  • 1 su bardağı salça
  • 1 büyük soğan (ince kıyılmış)
  • 5 diş dövülmüş sarımsak
  • 2 yemek kaşığı tuz

Çebice saplamak için

  • 10-15 tane arpacık soğan
  • 1 baş sarımsak

Üzeri için

  • Soğan suyunda 5 dakika beklemiş maydanoz

Beraberinde

  • Çebiç suyuyla pişirilmiş bulgur pilavı

Yapılışı

Kuzu yada oğlağı tandıra asacağınız gün kesin. Başını koparmayın, eğer boynuzu varsa onları koparın. Derisini yüzerek sakatatlarını çıkartın. Bu işlemleri temiz ve dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Hayvanı yıkamayın eğer yıkarsanız da temiz bir bezle iyice kurulayın.

Öncelikle bir kabın içine çebice süreceğiniz sosun malzemelerini koyarak karıştırın. Hazırladığınız sosu kuzunun içine ve dışına iyice sürün.

Bir bıçak yardımıyla hayvanın kaba etlerini delin ve ayıkladığınız arpacık soğanlarıyla sarımsağı deliklere yerleştirin (İsteğe bağlı olarak ciğer, yürek ve böbreği karnına koyabilirsiniz.) Tüm işlemler bittikten sonra tepsinin içinde yaklaşık 2 saat boyunca dinlendirin.

Kuzunun ayaklarını tel yardımıyla, sağlam bir şekilde birbirine bağlayın. Kafasını ayaklarının arasına yerleştirin. Kuzunun bağladığınız ayaklarının arasından sağlam bir şiş geçirin. Düşmesini önlemek için bir tane de belinden tel geçirin.

Tandırı yakın ve alevin harı geçip, orta ateşte yanmaya başlayınca kuzunun suyunun damlaması için tandırın dibine yarıya kadar suyla dolu olan büyük bir tencere koyun.

Kuzunun sırtı aşağıda olacak şekilde tandıra sarkıtın. Şişin iki ucunuda dışarıda bırakın. Tandırın ağzını saç ile kapatın ve hava almaması için çamurla sıvayın ya da cilayla cilalayın. Tandırın alt kısmında bulunan külleyide cilalayarak ya da çamurla sıvayarak kapatın. Çebici pişmeye bırakın. Hayvanın pişme süresi yaşına ve boyutuna göre değişiklik gösterir. Genç ve zayıf olanlar 1-1,5 saatte pişerken; yaşlı ve besili olanlar 2,5-3,5 saatte pişer. Çebici pişirirken tandırı sık sık kontrol edin ve hava alan yerlerini cilalayın.

Kuzu pişince saca sert bir cisimle yavaşça vurarak kenarındaki çamurları alın. Sacı kaldırarak şişin iki ucundan tutun ve kuzuyu dışarı çıkartın. Bağladığınız telleri çözün. Tandırın dibindeki tencereye dolan et suyuyla bulgur pilavı pişirin. Daha sonra kuzunun sığacağı büyüklükte bir tepsiye bulgur pilavını dökün. Kuzunun başını ayaklarının arasından çıkartın ve pilavın üzerine yerleştirin. Kuzunun ağzına maydanoz koyarak pilavın kenarlarını maydanozla süsleyin ve servis edin.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu