Şifalı Bitkiler

ZeytinYağının Cilde Faydaları Nelerdir?

ZeytinYağının Cilde Faydaları Nelerdir?

 

Zeytin yağı sadece yakın zamanda değil, uzun yıllar önce de bayanların cilt sağlığı üzerinde kullandığı doğal ürünlerden biridir. Özellikle yunan kadınları zeytin yağı mucizesinden faydalanmıştır.

Zeytin yağı başta cilt lekeleri, sivilce izleri ve yara izleri üzerinde oldukça etkilidir. Üstelik zeytin yağı sadece cilt üzerinde değil, saç bakımı ve tırnak bakımında da oldukça etkilidir. Bu nedenle sizler için zeytin yağının cilde faydaları hakkında bilgiler vereceğiz. Eğer cildinizde bir sorun varsa zeytin yağını düzenli olarak kullanabilirsiniz.

Zeytin Yağının Faydaları

Zeytin yağının faydaları oldukça fazladır. Bunlardan bir kaçı ise;

 • Zeytin yağı cilt üzerinde yer edinmiş kahverengi lekeleri yok eder.
 • Cilt gözeneklerinin daha sıkı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Özellikle makyaj kalıntılarından dolayı meydana gelmiş geniş gözeneklerin daha sıkı bir yapıya ulaşmasını sağlar.
 • Makyaj temizliğinde düzenli olarak kullandığınızda, tüm makyaj kalıntısı deri altından temizlenir.
 • Cildin en iyi şekilde nemlenmesine yardımcı olur. Günlük olarak nemlendirici amaçlı kullanabilirsiniz.
 • Sivilce ve annelerin yumuşayarak ciltten atılmasını sağlar.
 • Cildin daha ışıltılı görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Zeytin Yağının Saça Faydaları

Zeytin yağı ciltte oldukça etkilidir. Elbette zeytin yağının saça faydaları da saçların ışıl ışıl görünmesine yardımcı olur. Diğer faydaları ise;

 • Saçta oluşan kepeği önler.
 • Saçların daha sağlam ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.
 • Saç kırıkları ve saç dökülmeleri zeytin yağı sayesinde geride kalacaktır.
 • Saç diplerinde meydana gelen sedef, mantar veya diğer deri hastalıklarının tedavi edilmesine yardımcı olur.
 • Uzamayan saçta kullanıldığında saçların daha kısa sürede uzamasını sağlar.
 • İnce telli saçlara sahip olan kişiler zeytin yağını düzenli olarak kullanmalıdır. Bu sayede saç telleri karşılaşacaktır.
 • Boya veya diğer düzleştirici gibi nedenlerden dolayı yıpranan saçları onarır.

Zeytin yağını saçlarınızda kullanmak için bir kaç farklı yöntem mevcuttur. Eğer saç diplerinizde yaşadığınız bir problem için zeytin yağını kullanacaksanız her banyo öncesi saç diplerinize bir miktar zeytin yağı sürüp, 10 – 15 dakika sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Eğer saç telleriniz için zeytin yağı kullanmak isterseniz bunun için sprey bir şişenin içine zeytin yağı doldurup, haftada 2 kez saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Zeytin yağını saçlarınızda 30 dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

Yüze Zeytin Yağı Nasıl Sürülür?

 Zeytin yağını yüze sürmek, âdeta cilde esneklik kazandıran bir durumdur. Cilt esnek bir yapıya kavuşunca ise ciltte daha genç bir görünüm sağlar. Her gün düzenli olarak uyguladığınız zeytin yağı, nemi derinin alt katmanlarına kadar, indirerek cildin daha nemli bir yapıya sahip olmasını sağlar. Fakat zeytin yağı hakkında en sık sorulan sorulardan biri zeytin yağı yüzde kıllanma yapar mı? Sorusudur. Zeytin yağı yüz ve diğer bölgelerde kesinlikle tüylenme yapmaz. Bu nedenle rahatlıkla kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu ise zeytin yağının doğal ve saf olması önemlidir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu