Anne-Aile-Çocuk

Bencil Bir Eşe Sahip Olduğunuzun İşaretleri 

Bencil Bir Eşe Sahip Olduğunuzun İşaretleri 

 

Bencillik sevgiye mani olduğu gibi, ilişkinin de kaliteli bir düzeyde gitmesine engeldir. Bu nedenle çiftler her şeyde ilk olarak kendisini düşünmemelidir. Tabi ki kişinin kendisine değer vermesi ve önemsemesi gerekir. Böyle olunca kendisi hakkında vereceği izlenim de güzelleşir. Fakat burada kendini önemsemek ve düşünmek aşırıya kaçarsa sıkıntı oluşur. Zaten her huy dozunda olmalıdır. Tıpkı kıskançlık karşıdakinin seni sevdiğinin alâmeti olurken, aşırısı güvensizlik oluşturuyorsa, her fırsatta kendini düşünen bir bencille hayat sürmek de kolay olmayacaktır. Peki bencillik belirtilerinin neler olduğu bilinirse, ona göre önlem almak ya da işi o duruma getirmemek daha kolay olur.

Sadece Kendini Önemseyen 

İnsanın sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi hatta ilişkilerinde daha başarılı olabilmesi için, öncelikle kendisi ile barışık olması ve kendisini sevmesi gerekir. Fakat bu orta seviyede olursa her şey daha güzel olur. Kişi bunda aşırıya kaçıp sadece kendini önemser ise, o zaman bu bencil bir karakteri ortaya koyacaktır. Örneğin; her akşam yemeğinde kendi sevdiği yemekten isteyen, her alışverişe gidildiğinde önce kendisinin eksiklerini ortaya koyan bir kişi bunu bencilliğinden yapıyor demektir. Öyle bir kişiye bunu hatırlatmak ve düzeltmesini istemek gerekir.

Fedakârlıktan Kaçınmak 

Fedakârlık, ilişkilerin seviyesini yükselten erdemli bir davranıştır. Eğer eşiniz size karşı hiç fedakârlık yapmayıp bilakis sürekli sizden fedakârlık bekliyorsa, bu da bencilliğin bir göstergesidir.

Kendi İsteklerinin Yerine Gelmesini Beklemek 

Eşinizle ciddi bir muhabbet ya da sohbet esnasında herkesin kendi isteklerini ve karşı taraftan hoşlanmadığı özellikleri ortaya koymasını istediğinizde, sadece size mi odaklanıyor? Sizin kusurlarınızı görerek siz aynı şeyleri onun için belirttiğiniz de kabul etmeyip ya da önemsemiyor mu? İşte bunlar da bencil bir kişilikten kaynaklanıyor.

Bencil Yapıya Nasıl Davranmak Gerekir? 

Bunlar ve daha fazlası özellikler eşinizde bulunduğunda eğer onun sadece kendini düşünen bencil bir insan olduğunu fark ettiyseniz, bunu ona fark ettirmek en doğru yol olacaktır. Ancak ona bencil olduğunu ve bunun yanlış bir davranış olduğunu söylemek yerine daha çok sizi önemsemesini istediğinize vurgu yapmalısınız.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu