Anne-Aile-Çocuk

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Verme

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Verme

 

Eğer bir anne ya da anne adayıysanız, çocuğunuza nasıl bir tuvalet eğitimi vermeniz gerektiğiniz bilmeniz gerekir. Çocuklara tuvalet eğitimi verme ilk olarak bilmeniz gereken bu eğitimin vücudun tüm işlevlerinin içerisinde olduğu bir eğitim olduğudur. Yani çocuğunuza bu şekilde yaklaşmalı ve eğitimi de yine bu doğrultuda vermeniz doğru olacaktır.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Verme Zamanı Nedir?

Çocuklarda genel olarak idrar torbası tam olarak 15 – 18 aylar arasında gelişme gösterir. Ayrıca çocuklar geceleri daha az oranda çiş yaparken bu oran gündüzleri neredeyse 3 saate kadar iner. Bu oranların 3 yaşına kadar çeşitli zaman aralıkları ile değişim gösterdiğini de söylemek mümkündür. Bunlardan yola çıkarak çocuklara tuvalet eğitimi verme zamanı tam olarak 2 – 2,5 yaş aralıklarında olmaktadır. Şunu da söylemek gerekir ki bu yaş aralığı her çocukta değişim gösterebilir. Yani bazı çocuklara 2 yaşından önce de bu eğitim verilmeye başlanabilir. Tuvalet eğitimi vermeye başlamadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çocuğun bu duruma psikolojik açıdan hazır olup olmadığının bilinmesidir.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Bazı çocuklarda tuvalet eğitimi oldukça kısa sürer. Bunun nedeni çocuğun bu eğitime mental olarak hazır olmasından kaynaklanır. Ancak genel olarak bir tuvalet eğitimi ortalama 3 – 6 ay arasında sürmektedir.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

  • Öncelikle çocuğa tuvalet eğitimi sırasında hangi malzemeleri nasıl kullanacağı öğretilmelidir.
  • Bu konuda tuvalet eğitimi kartları bulunur ve kartlar gerek temizlik gerekse de sırayla yapılacaklar hakkında çocuğun bilgi edinmesini sağlar.
  • Çocuk belirli bir süre lazımlığa oturtulmalı ve burada tuvaletini yapabileceği ona anlatılmalıdır.
  • Tuvalet eğitimi başladıktan sonra bebek bezi asla takılmamalı ya da çok nadir gerektiği zamanlarda takılmalıdır.
  • Tuvalet ihtiyacının aşırı olduğu durumlarda çocuğu direkt olarak tuvalete götürmek eğitimin başarılı bir şekilde ilerlemesi için önemlidir.
  • Düzenli olarak tuvalete giden çocukların belirli saat aralıklarında tuvalete götürülmesi gerekir.
  • Çocuk tuvalete gittikten sonra her başarılı olmasında ufak ödüller vermek yerinde olacaktır.
Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu