Anne-Aile-Çocuk

Çocukların İştahını Arttırmak İçin Öneriler

Çocukların İştahını Arttırmak İçin Öneriler

 

Anneler genelde çocuklarının yeteri kadar beslenemediği ve bunun yanında protein ağırlıklı yiyecekler yemediği konusunda endişeye kapılır. Bunu akabinde çocuğunun aç kalacağını düşünen anneler, beslenme konusunda yanlış girişimlerde bulunur. Hatta çocukların iştahını arttırmak için çeşitli ek gıdalardan bilinçsizce faydalandıklarını dahi söylemek yanlış olmaz.

Çocuklarda İştahın Azalmasına Neden Olan Faktörler Saptanmalı

Çocuklarda görülen iştahsızlık problemlerinin arkasında farklı nedenler yatabilir. Bu nedenle ilk olarak yapılması gereken iştahsızlığın neden kaynaklandığını bulmaktır. Gelişim süreci yavaş olan çocukların iştahsızlık problemlerinin arkasında genelde vitamin ve mineral eksiklikleri ön plana çıkar. Tabi bunun yanında iştahsızlık aynı zamanda psikolojik nedenlere bağlı olarak da sık görülen bir durumdur. Çocukların iştahını arttırmak yemek alışkanlıklarında biraz değişime gitmek ve onları yemeğe özendirmeye çalışmak yerinde bir uygulama olacaktır.

  • Yiyecekler çocukların hoşuna gidecek şekilde hazırlanabilir. Örneğin çizgi film karakterlerinin olduğu şekilde bir menü hazırlamak etkili olacaktır.
  • Yemeklerden önce fazla su içilmemesi ve bu şekilde miden doldurulmamasına dikkat edilmelidir.
  • Aynı şekilde yemek yemeden hemen önce cips ya da çikolata tarzı gıdaların alınması iştahı kapatır. Bu nedenle asla yedirilmemelidir.
  • Çocukların öğünleri ile ev halkının öğünleri birbirine denk getirilmelidir. Kalabalık ortamda çocuklar yetişkinleri kendileri için rol edinir ve onların yaptıklarını yapmak ister. Bu nedenle yemeklerin beraber yenmesi her zaman için önemlidir.
  • Yemek öğünlerinin arasına belirli zaman aralıkları koyulmalıdır. Çocuklar sürekli yemek yedirilme açısından zorlanmamalıdır.
  • Çocukları oyalamak amacıyla ellerine ekmek ya da bisküvi tarzı şeyler verilmemelidir. Çünkü bu tür besinler vücuda sadece karbonhidrat alınmasını sağlar ve bu şekilde beslenen çocuklara yemek yedirmek oldukça zordur.
  • Yemek konusunda hiçbir zaman ısrar etmemek ve yemeği ödül olarak kullanmamakta yine dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır.
Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu