Yaşam Tarzı

Favori Evcil Hayvan Türleri

Favori Evcil Hayvan Türleri

Evcil hayvanlar evcil duruma gelmiş evde beslenebilen hayvanlardır.

İnsanların En Çok Sahiplendiği Evcil Hayvan Türleri 

Köpek, özellikle en çok tercih edilen evcil hayvan türüdür. Çok tercih edilme sebebi insanlara çok sadık olmalarından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda köpekler insanların duygularını anlayabilmektedirler. Bu nedenle insanlara duygusal anlamda da yardımcı olmaktadırlar. Diğer hayvanlara göre köpekler en vefalı hayvan olarak sayılmaktadır.

Kedi ise ikinci sırada en popüler evcil hayvanlardan biridir. Köpekler kadar sadık olarak bilinmeseler de bakımı çok daha kolaydır.

Hamster’da çok sahiplenen evcil hayvan türlerinden biridir. Eskiden araştırmalar için laboratuvar da çok kullanılsalar da artık evlerde daha çok yer almaktadırlar. Hamsterlarla ilgili bilinmesi gereken en önemli bilgi ise hastalıklara karşı oldukça dirençli olmaları ve sıklıkla üreyebilmeleridir.

Balık bir diğer evcil hayvan türüdür. Daha çok balıkları izleyerek huzur bulan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Çünkü balıkları izlemenin insanları sakinleştirdiği bilinmektedir. Hastane gibi insanın hemen mutsuz olabileceği bir yerde akvaryum dekor, balıklar ise evcil hayvan olarak bakılmaktadır. Çok fazla farklı türleri olması ise insanları balık beslemeye teşvik etmektedir.

Papağan, muhabbet kuşu gibi kuş türleri de en çok tercih edilen evcil hayvan türleridir. Papağanın ileri düzey taklit becerileri, muhabbet kuşunun bakımının kolaylığı, çıkardığı melodik seslerin güzelliği sebebiyle özellikle ülkemizde de tercih edilmektedir.

Diğer bir tür ise yılandır. Ne kadar ülkemizde pek sık olmasa da uzak doğu da evcil hayvan olarak beslenmektedir.

Tavşanlar ve kaplumbağalar da evcil hayvanlardan bir diğerleridir. Bu hayvanlar dışında evde beslenen çok daha farklı hayvan türleri vardır. Bahsedilen hayvan türleri insanların en sık evlerinde beslediği hayvan türleridir.

Evcil Hayvanların İnsanların Üzerindeki Etkisi 

Evcil hayvana sahip olmanın özellikle insan sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Hayvanlarla temas halinde olmanın çocukluk döneminden itibaren bireyin sosyal, fiziksel ve psikolojik sağlığına olumlu etkileri olduğu görülmektedir. Araştırmalara göre evde evcil hayvan besleyen insanların olumsuz duyguları azalırken olumlu duyguları arttığı belirlenmiştir. Ayriyeten evcil hayvana sahip olmak duygu düzenleme becerilerini artırmada da önemli bir rol oynamaktadır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu