Şifalı Bitkiler

Faydası Saymakla Bitmeyen At Kestanesi

Faydası Saymakla Bitmeyen At Kestanesi

 

Faydası saymakla bitmeyen at kestanesi; At kestanesi genellikle Sapindaceae ailesi üyesi olan bir tür çiçekli bitki türüdür. At kestanesi ağacı ise genellikle yaklaşık 39 metre kadar uzunluğuna çıkabilen bir büyük ağaçtır.

At Kestanesi Nedir?

At kestanesi nedir? Yaşlı ağaçlarda ve  dallar genellikle kıvrılır ayrıca da uçları sarkık bir biçimde olur. Yapraklar genel olarak geniş ve de 13–20 cm civarı uzunluğunda olmaktadır. Çiçekler genel olarak yaprakların kökünde hem sarı hem de pembe lekeli olarak beyazdır, ayrıca her salkımda da yaklaşık olarak  20–50 çiçek bulunmaktadır ve de salkımlar genellikle ilkyazda meydana gelir.. Çoğunlukla  her bir salkımda yalnızca 1–5 meyve olgunlaşır; meyve at kestanesi olarak  isimlendirilir bir (nadiren iki veya üç) somun aynı tohum içeren yeşil, dikenli kapsüllerdir.At kestanesi isminin  geçmişi eski devrelere  dayanmaktadır. Eskiden bu ağacın meyvelerinin atların nefes almalarına yardımcı olduğu görüşündelerdi. Bitki dışında kestaneye benzerliğinden dolayı bu ismi vermişlerdir.

At Kestanesi Nerelerde Bulunur?    

At kestanesi, Pindus Dağları ormanları ve Güney Doğu Avrupa’nın Balkan karma ormanlarında küçük bir bölgeye hürdür. At kestanesi nerelerde bulunur? Bununla  beraber, Avrupa’nın birçok yerinde, genellikle de İsveç’te Gastrikland’ta, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki birçok parkta ve bahçede rahatça  gözüken  bir türdür. At kestanesi çiçeği, Ukrayna’nın başkenti Kiev şehrinin sembolüdür.

 

At Kestanesi Faydaları

İltihap ve şişkinlik önleyici özellikleri ile at kestanesinin kısırlığa dahi çözüm olabileceği düşünülmektedir. Yumurtalıkların yakınındaki damarların şişmesi kısırlığa neden olabilir. At Kestanesi Faydaları ayrıca da at kestanesi ekstraktında keşfedilen bir bileşiğin, varikosel ile ilişkili infertilitesi olan erkeklerde sperm kalitesini arttırdığı ve varikoseli azalttığı bulunmuştur. Eklem ile kemik ve romatizma ya da iltihaplanmadan dolayı meydana gelen ağrıları azaltır. Göğüse sürülen at kestanesi merhemi öksürüğün az zamanda kesilmesini sağlar. Koltuk altına sürüldüğünde terleme meydana gelir. Bu terleme ile vücuttaki bazı toksinleri dışarı atar. Böylece üst solunum yolu rahatsızlıklarını önler.

At Kestanesi Nasıl Kullanılır?

Kişisel bakım ürünlerinde çoğunlukla kullanılan bir bileşen olan bu bitkiden üretilen at kestanesi kremleri bulunmaktadır At kestanesi yağı ve at kestanesi jeli başka oldukça önemli ürünler arasında bulunmaktadır. At kestanesi balsamı da ünlüdür. At kestanesi nasıl Kullanılır? yağı masaj yağı olarak kullanılmaktadır. Saçlara, şampuana birkaç damla katıp masaj uygulayarak kullanılabilir. At kestanesi yağı ve kremi gece yatmadan önce cilde kullanılır.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu