Şifalı Bitkiler

Rezene Çayının Faydaları

Rezene Çayının Faydaları

 

Bitkisel yağlar ve bitkisel çaylar insan vücudunun direncini artıran ve bazı hastalıklarda alternatif tedavi edici olarak kullanılır. Bunlardan bir tanesi ise rezene bitkisidir. Maydanozgillerden olan rezene pek çok hastalıkta rahatlıkla kullanılabilecek doğal ürünlerden biridir. İçerisinde pek çok vitamini barındıran rezene en çok a, b ve d vitaminleri ile bilinir. Harika bir anti oksidan özelliğine sahip olan bu bitkiyi bebekler dahi herkes rahatlıkla kullanabilir.

Rezene her ne kadar ağır kokuya ve tatsız bir yapıya sahip olsa da harika doğal ürünlerden biridir. Bilhassa sindirim sorunu yaşayan kimselerin sıklıkla kullanması gereken bir baharat çeşididir. Sindirimi hızlandırmasının yanında daha pek çok hastalığa da şifa kaynağı olmayı başarmıştır. Eğer rezene çayının faydaları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz.

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Rezene çayı kış aylarında daha çok kullanılması gereken doğal ürünlerden biridir. Soğuk kış günlerinde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun ihtiyacı olan c vitaminini vücuda verir. Bu bağlamda nezle, grip ve diğer soğuk algınlığı hastalıklarında bolca tüketilmelidir.
  • Öksürük ve balgam sorunları yaşayan kimseler için rezene çayı birebir gelecek ürünlerden biridir. Boğazı yumuşatarak, balgam ve boğaz sertliğine iyi gelir. Bebeklerde dahi yaşanabilecek boğaz ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında rahatlıkla kullanılabilir.
  • Rezene çayı hızlı kilo vermenize de yardımcı olur. Eğer vücudunuz çok fazla toksin biriktiriyorsa gün içinde bir fincan rezene çayı içerek vücudunuzdaki toksin ve ödemleri rahatlıkla atabilirsiniz.
  • Kabızlık gibi sorunlarla da en iyi şekilde baş eder. Gün içinde ılık ve yudum yudum tüketeceğiniz rezene çayı kabızlık sorunlarınızı kısa sürede ortadan kaldıracaktır.
  • Rezene çayı mide ağrılarına ve diğer mide rahatsızlıklarına da iyi gelir. Midede yaşanan şişlik, hazımsızlık ve mide bulantılarına iyi gelir. Elbette bununla beraber bağırsak hastalıklarında da rahatlıkla kullanılabilir.
  • Adet sancılarında da rezene çayını tüketebilirsiniz. Regl ağrılarını en kısa sürede keser ve rahat bir dönem geçirmenizi sağlar.
  • Diş ve diş eti rahatsızlıklarında kullanılır. Eğer diş iltihabı gibi sorunlar yaşıyorsanız bir bardak rezene çayı ile günde iki kez ağzınıza gargara yapabilirsiniz.
  • Gaz sancılarını giderir. Gaz ağrılarını giderirken, diğer şişkinlik sorunlarına da iyi gelir. Bilhassa yeni doğan bebeklerde yaşanan gaz sorunları için emziren anneler bol miktarda rezene çayı tüketebilir. Anne sütü yolu ile bebeğin gaz sorunları ortadan kalkar. Yine anne sütünü artırıcı ve besleyici özelliğe de sahiptir.

Rezene Çayının Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Rezene çayının bebeklere faydaları oldukça fazladır. Bebekte görülen boğaz şişkinliği, balgam ve burun akıntısına iyi gelir. Bebeklerde yaşanan gaz ve kolik ağrılarına iyi gelir. Elbette bebeğe altı aydan önce direk olarak rezene çayı verilmemelidir. Bu şikayetler varsa anne kendi içmelidir. Anne sütünden de tüm bu faydaları bebeğe geçecektir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu