Yaşam Tarzı

Midye Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Midye Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Kabuklu bir deniz canlısı olan midye ülkemizden yıllardır tüketilmekte. Pek çok kişi için sağlıksız olarak nitelendirilse de aslında midye usulüne uygun şekilde yapılırsa son derece sağlık ve lezzetli bir yiyecek olma konumunda.

Sığ sularda yaşayan midyelerin tüketimi çok ama toplanması bir o kadar da zahmetli olduğu için bazı girişimciler tarafından midye çiftlikleri kuruldu. Burada yetiştirilen midyeler sipariş veren restoranlara satılmakta. Şu an için midye çiftliklerinde yetiştirilen midyeler ile doğal ortamda yetişen midyeler arasında nasıl bir lezzet farkının olduğunu anlayabilmek biraz güç. Ancak her halükârda bu durum midye severlerin işine geliyor.

Bazı insanlar temiz bulmadıkları gerekçesiyle midye tüketimine sıcak bakmıyorlar. Midye aynı kokoreçte olduğu gibi güzel bir temizlenme aşamasından sonra pişirilmekte. Ancak elbette her midye satan yerin buna gösterdiği özen farklı olacaktır. Midyeler kabukları açılıp temizlendikten sonra ayrı bir kazanda baharatlarıyla birlikte pişirilmiş pilav bu midyelerin içine konuluyor. Bunu hazırlarken hazırlayan kişinin et ve pilav oranını da iyi hesap etmesi gerekmekte. Çünkü içi pilavla dolu bir midye kabuğunda etin tadını almak zor olacaktır.

Taze Midye Nasıl Anlaşılır?

Midyenin taze olup olmadığını anlamak çok da zor değil. Özellikle damak tadına sahip olanlar ve midye severler bu konuda zorlanmazlar. Midyenin taze olduğunun en büyük göstergesi içerisinde bulunan etin büzülüp büzülmediğidir. Bekleyen et büzülerek küçülecektir. Bununla birlikte midyenin kabuğu kapatıldıktan sonra yeneceği ana kadar bir daha açılamayacağı için içerisinde bulunan pirinçler de kuruyacaktır. İçi kurumuş olan bir midye eğer kokmaya başlamadıysa sadece kuru olmasından dolayı dahi taze olmadığı ve o gün içinde üretilmediği belli olur.

Ülkemizde enteresan bir şekilde midye satan ya da üreten kişiler genellikle Mardinlidir. Bunun elbette bilimsel bir açıklaması yok. Ancak normal bir açıklaması da yok. Mardinlilerin neden midye ile bu kadar ilgili oldukları başlı başına bir araştırma konusu olabilir. Bu durum sokakta midye satan seyyar satıcılardan, büyük midye dükkanlarına kadar hemen hemen midye satışı yapılan yer yerde görülmektedir.

Midye Helal bir yiyecekmidir ?

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu