Sağlık Haberleri

Göz Nezlesi Neden Olur?

Göz Nezlesi Neden Olur?

Gözlerimiz, hastalıkların, yorgunluğun, halsizliğin ve türlü sağlık etmenlerinin yoğun bir şekilde dışarıya yansıtan bir organımızdır. Vücudumuzda herhangi bir rahatsızlık meydana geldiğinde, gözlerimiz bundan etkilenir ve belirtiler arasında sayılabilmektedir.

Göz nezlesi olarak değerlendirilen sağlık sorununda ise gözlerde sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve burunda akma gibi durumlar görülebilir.

İçindekiler:

  • Göz Nezlesi Belirtileri
  • Göz Nezlesi Bulaşıcı mıdır?
  • Göz Nezlesi Nasıl Geçer?

Göz Nezlesi Belirtileri

Genel olarak göz nezlesi, vücutta alerjik reaksiyonların kendini göstermesi ile meydana gelebilmektedir. Gözde sulanma oluşarak gelen kızarıklık, kaşıntıya dönüşerek sonrasında çapaklanma halini alır.

Kimi zaman, vücutta kırgınlık eşliğinde görülebilir. Kırgınlık ile başlayarak, gözlerde sulanma ve ağrıya dönüşebilir.

Göz nezlesi, grip eşliğinde ya da mevsimsel değişikliklerin reaksiyonu olarak da gözlenebilmektedir.

Göz Nezlesi Bulaşıcı mıdır?

Göz nezlesi, genel olarak iki gözde birden oluşur. Alerjik reaksiyon, virüs veya bakteri gibi etkenler neden olabilmektedir. Göz nezlesine sebep olan etken virüs ya da bakteri ise bulaşabilme riski taşır.

Göz Nezlesi Nasıl Geçer?

Göz nezlesi, hafife alınmayacak ve gerekli tedbirlerin alınmayacağı takdirde ciddi sonuçlar doğurabilir.

Gözlerin steril tutulması oldukça önemlidir. Göz nezlesi geçirdiğinizi fark ettiğiniz takdirde, vakit kaybetmeden bir göz doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

Tedavi süreci genel olarak damlalar ile başlar. Tedavinin sürekliliği önem taşımakla birlikte, ihmal edilmesi halinde, hastalık süreci uzayacak ve bulaşma riski de artacaktır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu