Sağlık Haberleri

Siyah Nokta Bandı Nedir?

Siyah Nokta Bandı Nedir?

Siyah nokta pek çok kişide görülmekte olup gerek görüntüsüyle gerek hissiyatıyla insanları rahatsız eder. Cildin aşırı yağ üretmesiyle oluşan siyah noktalar aslında cildin tam ve doğru bir şekilde temizlenmemesiyle alakalıdır. Bunun dışında aşırı güneşe maruz kalmış bireylerde de siyah nokta artışı sık rastlanılan bir durumdur.

Kozmetik dünyasında son yıllarda epey popüler olan siyah nokta bandı, siyah noktaları temizleyen ve özellikle T bölgesi olarak adlandırılan cildin en çok yağlanan bölgesini  arındıran bir üründür. Su ile ıslatıldığında deriye yapışan bu bantlar gözeneklerde bulunan yağı ve kiri kâğıdın yapıştırıcı gücüyle çeker alır. Birçok markaya ait siyah nokta bandı bulunur.

Siyah Nokta Bandı Nasıl Kullanılır?

Kullanımı oldukça basit olan siyah nokta bantları uygulama öncesinde cilde temizlemek gerekir. Temizlenen cilde ılık su  uygulanır ve o bölgeye jelatininden ayrılarak yapışkanlı yeri cilde gelecek şekilde uygulanır. Uygulanan siyah nokta bandını cilde tam olarak yerleştirdikten sonra üstten tekrar nemlendirmek gerekir. Bu şekilde bant daha kolay cilde oturuyor ve daha iyi nüfuz ediyor. Genellikle hafif kuruyana dek beklenen siyah nokta bantlarının nadir de olsa markaya göre bekleme süreleri değişebiliyor.

Belirtilen süre dolduğunda siyah nokta bandı nazik bir şekilde ciltten çıkarılır, fakat burada kuruma işleminden kasıt tamamen kuru olması değildir. Çok kuru olması sonucunda cildimize hasar verebilir ve istediğimiz sonucu alamayabiliriz. Siyah nokta bantları her ne kadar siyah noktaların temizlenmesini sağlamaya yardımcı olsa da derinlemesine temizlik elde etmek pek mümkün değildir.  Sadece var olan siyah noktaları temizleyen bu bantlar kesinlikle siyah noktaların yeniden oluşmasını engellemez.

Siyah Nokta Bandı Kullanmanın Zararı Var Mıdır?

Hassas ciltlerin uzak durması gereken siyah nokta bantları, kullanım sonrasında uygulanan bölgede kızarıklık yapabilir. Gereğinden fazla kullanıldığı zaman burun üstünde tüylenme gibi sorunlar yaşanır. Bantlar çok sık kullanıldığında gözenek genişlemesine neden olabiliyor. Bu bantları seçerken öncelikle içeriğine dikkat etmemiz gerekiyor. Aynı zamanda siyah nokta bantları evde kolaylıkla doğal yöntemlerle de elde edilebilir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu