Sağlık Haberleri

Grip ve Belirtileri Nelerdir?

Grip ve Belirtileri Nelerdir?

 

Grip bir virüs hastalığıdır. İnfluenza virüsü solunum yollarına yerleşip çoğalarak kişide baş ve vücut ağrısına, ateş, öksürük ve halsizliğe neden olur. Grip, hastalığa yakalanan kişinin öksürmesi ve hapşırması sonucu diğer insanlara da geçen bulaşıcı bir hastalıktır.

Her yıl mutlaka grip salgını vakası ortaya çıkar ve bağışıklık sitemi zayıf olan insanlarda ölümle sonuçlanabilen tehlikeli bir hastalıktır. İnfluenza virüsü insan vücuduna girdiğinde çoğalmaya başlar. Bu çoğalmayla birlikte virüsün proteinlerinde değişiklik meydana gelir. Bu nedenle grip aşılarının etkisi tam olarak gözlenemez.

Kişinin kendi bağışıklık sistemi güçlü ise hastalık 10 gün içinde geçer.

Tabi ki yapılan aşıların iyileşmeye etkisi kaçınılmazdır. İnfluenza virüsü insan vücuduna girdikten 2-3 gün sonra etkisini göstermeye başlar. Virüsü kapan insan aşırı derecede halsizleşir. Şöyle ki kişi bu hastalığı atlattığında bile halsizliği bir müddet devam eder. Grip olan kişi de yüksek ateş ve üşümenin yanı sıra titremeler görülür.

Kişi de kuru bir öksürüğün yanı sıra baş, karın, eklem ve boyun ağrıları kişiyi günlük işlerinden alıkoyacak derecededir. Bunların dışında hapşırma, baş dönmesi ve iştahsızlık grip hastalığında görülen belirtilerdir. Grip hastalığına yakalanmadan önce, genellikle eylül-ekim aylarında grip aşıları yaptırılmalı ve vücudun direnci artırılmalıdır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu