Pratik Bilgiler

Bulaşık Makinesi Kullanmanın Yararları

Bulaşık Makinesi Kullanmanın Yararları

Günümüz şartlarında artık bulaşık makinesi olmayan ev kalmadı. Sağladığı kolaylıkların yanında yararları da oldukça fazladır. Öncelikle su tasarrufu gibi çok önemli bir konu açısından ele almak gerekirse; elde bulaşık yıkarken su kontrolü sağlanamaz ve gereksiz su israfı yapılmış olur ama bulaşık makinesi kontrollü su kullanımı ile israfı önlemektedir. Elde bulaşık yıkamak yaklaşık 126 litre su kullanımına neden olurken bulaşıkları makinede yıkamak ise 12-15 litre kadar su kullanımı sağlar.

 

Su tasarrufu sağlamasının yanında sağladığı başka bir tasarruf ise enerji tasarrufudur. Elde yıkamada bulaşıklar tek tek yıkama işleminden geçtiği için enerji ve zaman açısından da iş gücünü arttırır. Makinede bulaşık yıkama işleminde tüm bulaşıklar tek seferde yıkanacağı için enerji ve zaman açısından tasarruf sağlamış olur.

 

Bulaşık Makinesi Kullanımı Hijyenik Midir?

 

Elde bulaşık yıkarken bulaşıkları durulama suyunun ısı derecesi insan elinin dayanabildiği kadarıyla sınırlıdır. Hijyenik bir yıkama için gerekli olan yüksek ısı derecesinin çok altında kalır. Bulaşık makinesi yüksek ısı derecesi ile bulaşıkları yıkadığı için hijyeniktir.

 

Bulaşık Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Bulaşık makinesi alırken dikkat edilmesi gerek bir takım hususlar vardır. Bunların başında bütçe vardır. Her bütçeye uygun model ve fiyatlar mevcuttur. Dikkat edilmesi gereken hususlar 2’ye ayrılmaktadır. Bunlar; Mutlaka dikkat edilmesi gerekenler ve isteğe bağlı dikkat edilmesi gerekenlerdir. İlk olarak mutlaka dikkat edilmesi gerekenler şunlardır: Modellere bakılırken ilk dikkat edilmesi ilk konu enerji sınıfıdır. Enerji tasarrufu açısından çok önemli bir husustur. İkinci olarak, yıllık su harcama oranı ne kadar düşük ise tasarruf oranı da eşdeğer niteliktedir.

 

Üçüncü husus ise, kurutma. Enerji sınıfı ile aynı şekilde isimlendirilen kurutma değerlerinde de aynı şekilde A sınıfı kurutma değerindeki makine düşük enerji tüketimi sayesinde kurutma işlemini yapıyordur. Fatura açısından da oldukça önemli bir kriter. Diğer bir husus ise kapasite çünkü tek seferde makinede yıkanabilecek maksimum miktarı gösterir. Dikkat edilmesi gereken son husus ise ses seviyesidir. Yüksek veya düşük seviyesi gibi seçenekler mevcuttur.

 

Kişisel tercihlere göre şekillenen isteğe bağlı hususlar ise şunlardır; makine doluluk oranına göre çalıştırılması gereken programı makinenin kendisi seçmesi. Otomatik tuş takımı, makine içerisindeki aparatları yerlerinin değiştirilebilmesi. Son olarak da tek yük çalıştırabilmek gibi özellikler makine alırken dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu