Anne-Aile-Çocuk

Çocuklarda İnternet Bağımlılığı

Çocuklarda İnternet Bağımlılığı

Hikaye Öne Çıkanlar
  • İnternet Çocuklarda Nasıl Bağımlılık Yapar

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sürekli teknolojik aletlere yönelen çocuklar için bu durum birçok olumsuzlukları da beraberinde getirir. Henüz daha yaşamlarının çok başında olan çocukların oyun arkadaşlarına ve enerjilerini atabilecekleri alanda oyun oynamalarına ihtiyaçları vardır.

Bu durum son zamanlarda çok farklı boyutlara ulaştığı için oyun arkadaşlarının yerini internet ve telefon, bilgisayar ve tabletler almıştır. Ailelerin en çok şikâyet ettiği konulardan biri olan çocuklarının internet bağımlılığı uzmanlar tarafından da sürekli konuşulan konular arasında yer alıyor.

Uzmanlara göre internet bağımlılığı olan çocuklar psikolojik ve bedensel olarak kötü bir şekilde etkileniyor. Ailelerin bu konu üzerinde daha fazla durmalarını ve çocukların istedikleri her an internete erişmemeleri gerektiğinin de altını çiziyorlar.

İnternet Çocuklarda Nasıl Bağımlılık Yapar?

Son zamanlarda popülerleşmeye başlayan birçok oyun, telefon ve bilgisayarlarla sürekli iç içe olan çocukların sıkı bir şekilde takip ettiği ve fırsat buldukları her an oynadıkları oyunlardır. Bu oyunlar dışında bazı internet karakterleri ve filmler çocukları etkileyerek onları internete bağımlı olmaya mahkûm eder.

Bazen ailelerin kontrolleri dışında gelişen bu durumlar çocukların çok kötü etkilenmesine ve gereksiz zamanda gereksiz hareketler sergilemelerine neden olur. Bir anda uykudan uyanma, gece kâbus görme, anlık duygu değişimleri ve daha birçok olumsuz davranış internet bağımlısı olan her çocuğun sergilediği davranışlar arasında yer alıyor. Bu sebepten dolayı bununla başa çıkamayan aileler çareyi psikiyatristlerde bularak bu durumu onlarla paylaşıyor.

İnternet Bağımlılığının Önüne Geçmek İçin Ne Yapılmalı?

Çocuklar için bu durum her ne kadar zor olsa da aileler için de bunu başarmak çok zorduk. Yapılan her hareket çocukları etkilese de çocuklarının bu bağımlılıktan daha fazla etkilenmemesi için bunu başarmak zorundadırlar. İnternet kullanımı gerekli görülen zamanlarda iptal edilmeli ve çocukların işine yarayacak durumda kullanmaları dışında sınırlandırılmalıdır.

Bu konuda ailelere düşen görev kadar öğretmenlere ve eğitimcilere düşen görev de çok büyüktür. Birden fazla çocuğun eğitilmesi ve bu durumun onlara aşılanması ile çocuklar bu bağımlılıktan rahatlıkla kurtulabilir. Bu süreç mümkün olduğu kadar çocukların üstüne varmadan ve kelimelerin güzel bir şekilde seçilerek yapılmasıyla gerçekleşir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu