Yaşam Tarzı

Hangi Evcil Hayvan Sizin İçin Uygun

Hangi Evcil Hayvan Sizin İçin Uygun

 

Hayvanlar insanların en sadık arkadaşları olarak günümüzde yer alır. Hayvanlar ile olan diyaloglar insan ruhuna iyi geldiği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Birçok hayvan türü bulunmaktadır. Bu hayvanlardan size uygun olanı belirleyerek evinizde veya işyerinizde bakabilirsiniz. Alacağınız evcil hayvanın tüm bakımı ile ilgileneceğinizi unutmamalısınız. Eğer alacağınız hayvanın bakımına özen göstermezseniz yaşamının riske gireceğini unutmamanız gerekiyor. Ayrıca bakımı konusunda zorlanacağınız hayvan türlerinden uzak durmaya çalışın. Ayrıca kişiliğinize göre de seçim yapabilirsiniz. Bu konuda tüm evcil hayvanları inceleyebilir ve bakımları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu sayede daha sağlıklı bir karar verebilirsiniz. Evcil hayvanlar tüm şirinlikleri ile sizden ilgi beklerler. Köpek, kedi, kuş ve balık ev içerisinde en çok bakılan hayvan türleri arasında bulunmaktadır.

Yaşam Tarzınıza Uygun Evcil Hayvan Seçin

Çok sık seyahat ediyorsanız kedi, köpek gibi her gün bakım isteyen hayvanlar sizin için doğru bir seçim olmayacaktır. Çünkü kediler ve köpeklerin günlük olarak bakımlarının yapılması gerekir. Yaşam tarzınız hep ev dışında geçiyor ise özel yemlikler sayesinde ihtiyacını uzun süre karşılayan hayvan türlerine yoğunlaşabilirsiniz. Ayrıca daha az ilgi ve bakım isteyen hayvan türlerine bakmanız sağlıklı sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Seyahat sırasında köpeğinizi veya kedinizi bir yere bırakmak zorunda kalırsınız. Buda size zaman ve bir yer bulma açısından sıkıntıya sokabilir. Bunun için diğer hayvan türlerine yönelebilirsiniz.

Köpekler: Evde bakılabilir. Ancak gün içerisinde dışarı çıkma ve dolaşmaya ihtiyaç duyar. Bunun için günlük olarak dışarı çıkarılması gerekir.

Kediler: Köpekler kadar ilgi istemezler. Zeki ve bireysel hareket eden hayvan türleri arasında yer alır. Evde tek başlarına kaldıklarında tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için kum olan yerleri tercih ederler. Bunun için özel kumlu bir tuvalet ayarlanması gerekir.

Kemirgenler: Maddi açıdan ekonomik olmaları ile ön planda yer alır. Kısa ömürlüdürler. Bakımları kolaydır. Ancak bakımları aksatılır ise koku oluşması kaçınılmazdır.

Balıklar: Evcil hayvan türleri arasında bakımları en kolay olandır. Sık seyahat etseniz bile özel yemleme makineleri yardımı ile beslemelerini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kuşlar: Genellikle gürültülüdürler ve etrafı çok kolay kirletirler. Papağan gibi kuşların fiyatları oldukça pahalıdır. Bazı türlerinin beslenme gideri de fazladır.

Ne Kadar Vaktiniz Var

Evcil hayvan bakımı konusunda ne kadar vaktiniz olduğunu da hesaplamalarınıza ekleyin. Evde çok zaman geçirmiyorsanız buna bağlı az ilgi isteyen hayvan türlerini seçebilirsiniz. Bakımı doğru yapılmayan hayvan zaman içerisinde hastalanacaktır. Ayrıca evde hoş olmayan kokuların oluşmasına da neden olacaktır. Bu detaya dikkat ederek seçimleriniz yapabilirsiniz.

Evcil Hayvan İçin Yeterli Alanın Oluşması

Oturduğunuz dairenin boyutlarını da hesaplamayı ihmal etmeyin. Küçük bir daireniz var ise burada yer alacak olan köpek strese girebilecektir. Dolaşma alanı bulunmaması zaman içerisinde sorun olarak karşınıza çıkacaktır. Yeni bir evcil hayvan alacaksanız bu detayda önem taşıyan konular arasında yer alacaktır. Evcil hayvanların kendi alanlarının olması rahat etmelerine imkan sağlar.

Evcil Hayvanınız Ailenizdeki Herkes İçin Uygun Olmalı

Evcil hayvanlar konusunda herkes hem fikir olmayabilir. Size uygun olan bir hayvan türü aile fertleriniz için uygun olmayabilir. Bu kıstasta büyük önem taşır. Aldığınız hayvan aile fertleri tarafından sevilmiyor ise hem hayvan huzursuz olacak hem de siz strese gireceksiniz. Bunun için bu detaya da dikkat ederek seçimlerinizi yapabilirsiniz. Aldığınız hayvanın ortak yaşam alanlarında etrafı rahatsız etmemesi için de gerekli önlemleri almayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu