Yaşam Tarzı

Kadınların Evde Uygulayabileceği Pedikür Önerileri

 

 

Düzenli parmak ve ayak tırnağı bakımına pedikür denir. Pedikür sadece tırnaklarınızı cilalamaktan ibaret değildir. Ayaklar soyulur ve ölü deri çıkarılır. Nasır varsa temizlenir. Bu ayağın daha sağlıklı olmasını sağlar. Pedikür, ayak bakımının önemli bir parçasıdır.

Pedikürün aşamaları, hazırlık aşaması, ardından temizleme ve son cilalama aşaması vardır. Önce ayaklarınızı pedikür için hazırlamalısınız.

  1. Pedikür Suyu Nasıl Hazırlanır?

Ayakları yumuşatmak ve tırnak kenarlarındaki eti yumuşatmak için pedikür suyunun ılık olması gerekir. Ayaklarınız soğuduğunda ilk başta biraz ısınabilir. Peki pedikür suyuna ne konur? Isıya yakın bu pedikür suyunun içine biraz gliserin koyabilirsiniz. En sevdiğiniz bitkisel yağlardan bazılarını da ekleyebilirsiniz.

Bazı yerlerde bu suya duş jeli de eklendiğini görebilirsiniz ancak duş jelinin daha sonra defalarca durulanması gerekir. Bu nedenle, gliserin veya bitkisel yağ kullanmak daha iyidir. Yeterli olmadığından emin olun.Ayaklarınızı 15-20 dakika hazırladığınız pedikür suyunda bekletin. Ardından bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

  1. Peeling Aşaması

Evde esmer şeker ile peeling yapabilirsiniz. Hassas bir cildiniz varsa, daha nazik peeling ürünleri seçmeniz gerekebilir. Ayaklarınızı suda beklettikten sonra çıkarın. Peeling malzemeleri uygulayın veya yanları, kenarları ve zeminleri topuk taşı, ponza taşı gibi bir malzeme ile temizleyin.

  1. Etleri Kesme Ve Törpüleme Aşaması

Evde pedikür setiniz varsa ayak tırnaklarınız için ayrı, tırnaklarınız için ayrı törpüleriniz olacaktır. Tırnaklarda kağıt törpü tercih etmeyin. Bununla birlikte, kalın kağıt ayak tırnağı törpüleri çok faydalıdır. Suda bekleyen tırnak etlerini itin ve yumuşasın. İsterseniz et makası ile kesebilirsiniz. Tek yapmak istediğin itmekse, tırnak etlerin zamanla buna alışacaktır.

Eti sıktıktan sonra rendelemeye başlayın. Tırnaklarınızı yavaşça alttan törpüleyin. Sert olmamaya dikkat edin. Daha sonra eğenin diğer kısmı ile tırnaklarınızı parlatabilirsiniz.

  1. Kurulama Ve Cilalama Aşaması

Tırnaklarınıza şekil verdikten sonra sıra ayaklarınızı durulama ve iyice kurutmaya gelir. Ayaklarınızı kurutmak önemlidir. Ayaklar mantarların büyümesi için en uygun yerlerdir, bu nedenle çok iyi kurutulmaları gerekir.

Ayaklarınız kuruduktan sonra tırnaklarınıza oje sürebilirsiniz. Ojenin kurumasını bekleyin ve ardından bir nemlendirici uygulayın. Evde kalmıyorsanız ve yakında dışarı çıkacaksanız nemlendirici sürmeyin. Taze nane kokulu ayak spreyi kullanabilirsiniz.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu