advertorial

Omega-3 Yağ Asitleri Nelerdir?

Omega-3 Yağ Asitleri Nelerdir?

Omega-3’ler, sağlıklı bir vücut oluşturmaya ve korumaya yardımcı olan yiyeceklerden (veya takviyelerden) aldığınız besinlerdir. Sahip olduğunuz her hücre duvarının yapısının anahtarıdırlar. Aynı zamanda bir enerji kaynağıdır ve kalbinizin, akciğerlerinizin, kan damarlarınızın ve bağışıklık sisteminizin olması gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olur. İki önemli olan – EPA ve DHA – öncelikle belirli balıklarda bulunur. Diğer bir omega-3 yağ asidi olan ALA (alfa-linolenik asit), kabuklu yemişler ve tohumlar gibi bitki kaynaklarında bulunur. DHA seviyeleri özellikle retina (göz), beyin ve sperm hücrelerinde yüksektir. Vücudunuzun çalışması için bu yağ asitlerine ihtiyacı olmakla kalmaz, aynı zamanda bazı büyük sağlık yararları da sağlarlar.

Omega-3 Yağ Asitlerinin Sağlığa Faydaları

Kan yağı (trigliseritler)

Balık yağı, yüksek trigliserit seviyelerini düşürebilir. Bu kan yağının yüksek seviyelerine sahip olmaksizi kalp hastalığı ve felç riski altına sokar.

Romatoid artrit

Balık yağı takviyeleri (EPA+DHA) sertliği ve eklem ağrısını azaltabilir. Omega-3 takviyeleri ayrıca anti-inflamatuar ilaçların etkinliğini artırıyor gibi görünüyor.

Depresyon

Bazı araştırmacılar, yüksek düzeyde omega-3 içeren yiyecekleri yiyen kültürlerin daha düşük depresyon seviyelerine sahip olduğunu bulmuşlardır. Balık yağı takviyelerinin depresyon üzerindeki etkileri karıştırılmıştır. Bir fark yaratıp yaratamayacağını görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Bebek Gelişimi

DHA, bebeklerde görsel ve nörolojik gelişim için önemli görünmektedir.

Astım

Omega-3’lerde yüksek bir diyet, astımın önemli bir bileşeni olan iltihabı azaltır.  Ancak balık yağı takviyelerinin akciğer fonksiyonunu iyileştirip iyileştirmediğini veya bir kişinin durumu kontrol etmek için ihtiyaç duyduğu ilaç miktarını azaltıp azaltmadığını göstermek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

DEHB

Bazı araştırmalar, balık yağının bazı çocuklarda DEHB semptomlarını azaltabileceğini ve düşünme, hatırlama ve öğrenme gibi zihinsel becerilerini geliştirebileceğini göstermektedir. Ancak bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır ve omega-3 takviyeleri birincil tedavi olarak kullanılmamalıdır.

Alzheimer Hastalığı ve Bunama

Bazı araştırmalar, omega-3’lerin Alzheimer hastalığına ve bunamaya karşı korunmaya yardımcı olabileceğini ve yaşlanmaya bağlı kademeli hafıza kaybı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu öne sürüyor. Ama bu henüz kesin değil.

Omega-3’leri Nereden Alabilirsiniz?

Mümkün olduğunda, takviyelerden veya gıdalardan omega-3 yağ asitleri almaya çalışın. Takviye olarak Nutraxin ihtiyacınız olan her şeyi karşılamak üzere tasarlandı. Bunun dışında gıda olarak haftada en az iki kez DHA ve EPA omega-3 yağ asitleri yüksek, kızartılmamış, yağlı balıkları yemeyi hedefleyin.

Bu balıklar:

  • Hamsi
  • Lüfer
  • Orkinos
  • Somon
  • Sardalya
  • Göl alabalığı
  • Tuna

Daha yağlı balık yemek iyi bir fikir olsa da, bazılarının daha yüksek seviyelerde cıva, poliklorlu bifeniller (PCB’ler) veya diğer toksinlere sahip olması muhtemeldir. Bunlara uskumru, vahşi kılıç balığı, kiremit balığı ve köpek balığı dâhildir. Cıva oranı yüksek ek balıklar marlin, turuncu pürüzlü ve büyük gözlü ton balığıdır. Omega-3 yağ asitleri içeren gıdaların sağlığa faydaları olsa da, yağlar ve kuruyemişler gibi bazılarının kalorisi yüksek olabilir. Bu yüzden ölçülü olarak tüketin.

Omega-3 Takviyeleri Almalı mıyım?

Nutraxin Balık yağı hem EPA hem de DHA’ya sahiptir. Yosun yağı DHA’ya sahiptir ve balık yemeyen insanlar için iyi bir seçenek olabilir. İlk önce bir ek alma konusunda doktorunuzla konuşun. Sağlığınıza ve aldığınız diğer ilaçlara bağlı olarak özel tavsiyeleri veya uyarıları olabilir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu