Yaşam Tarzı

Ucuz Ayakkabıların Sağlığa Büyük Zarar

Ucuz Ayakkabıların Sağlığa Büyük Zarar

 

Uzmanlar, Türkiye’de bazı iller içerisinde üretilmekte olan ucuz ayakkabıların insan sağlığı için Çin’den ithal edilmekte olan ayakkabılar benzeri zararlı olduğu uyarısını yapıyorlar.  Eskişehir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu yine Denetleme Kurulunun üyesi olan Nejat Madenoğlu, Çin malı olan çeşitli suni deriden yapılan ayakkabıların ortopedik bozukluklara sebebiyet verebileceğini belirtiyor. Bazı ayakkabı üreticilerinin yine Çin’den çok ucuza ayakkabı getiriyor, biz de yaparak satabiliriz. Mantığı ile hareket ettiklerini belirten Madenoğlu, uyarılarda bulundu. Kentte 4 yıl önce oda üyesi olan kişi sayısı 427’ye ulaşmış durumda. Şu anda ise bu rakam 156’ya kadar gerilemiştir. Esnaf yavaş bir şekilde bitmektedir. Çin malı olan ayakkabılar 5 yıl öncesine kadar ülkemize girmeye başlamıştır. Ülkedeki çeşitli atölyeler Çin malı ayakkabılar ile rekabet edemiyor ve bu nedenle kapatıldılar: Bir ayakkabının maliyeti yine en az 10 – 20 TL civarında olabilmektedir.

4 – 5 TL Civarına Ayakkabı Satılıyor

Vatandaşlar ise çin malı olan bir çeşit ayakkabıyı 4 – 5 TL civarına da alabilmekteler. Türkler, Çin ülkesinden daha iyi ayakkabı yapmaktalar. Bu bir gerçek. Bu ayakkabılarda yine en az 10 – 20 TL civarına biçilmektedir. Fakat, çinliler 1 – 2 Tl civarına ayakkabı yapmaktalar ve bu ayakkabılar daülkemizde sadece 4 – 5 TL  civarına satılabilmektedir. Bu nedenle vatandaşların çok dikkatli olması gerekiyor.

Vatandaşlar da 40 – 50 TL yerine 4 – 5 TL fiyata ayakkabı alıyorlar. Dar gelirli olan ve kısıtlı bütçeye sahip olan vatandaşlar artık gerçek deri olan ayakkabı yerine suni ayakkabıları tercih etmekteler. Madenoğlu, ayakkabı satışlarının da oldukça düşük seyretmesi haline karşı olarak 3 – 4 yıl içerisinde üye oranları azalacağı için odalarının büyük ihtimalle kapanacağını belirtti.  Çin malı ayakkabılarda işçi maliyeti son derece ucuz ve yine son derece kalitesiz ürünler kullanılmaktadır. Çin hükümeti tarafınca da tavsiye edilmekteler. Çin içerisinde işçiler yine aylık olarak 30 – 40 dolar para kazanabiliyorlar.

Çin Malı Ayakkabıların Sağlığa Zararı

Özellikle de Çin malı olan ayakkabılar ortopedik bozukluklara sebebiyet verebiliyorlar. Suni ve yine kalitesiz deri olan ayakkabılar ciltte birçok zararlı etkiler oluşturuyor. Vatandaşların mümkün olduğu kadar Çin malı ayakkabıları tercih etmemeleri gerekiyor.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu