Sağlık Haberleri

Kardiyo Egzersizleri İçin Süre Nasıl Belirlenir?

Kardiyo Egzersizleriİçin Süre Nasıl Belirlenir?

 

Vücudunuzda profesyonel bir şekilde yağ yakabilmenizi sağlamakta olan çeşitli kardio egzersizleri açısından zamanı elde etmek istediğiniz şeye bağlı olarak belirlemelisiniz. Kardio egzersizleri açısından harcayacağınız zaman diliminizi ve ayrıca hangi yaş grubundan olduğunuza, yine sağlık durumunuza ve kondisyon seviyenize göre değiştirebilirsiniz. Bu makalemizde de ne kadar süre çerçevesinde kardio egzersizi yapmanın sizlere neler katacağını anlatacağız.

Vücudunuzun Hangi Bölgeyi Çalıştırmasını İstediğinize Bağlı

Kardio egzersizleri açısından ilk olarak vücudunuzun hangi bölgelerini çalıştırmayı istediğinize, hangi sürelik bir kardio antremanını yapmayı istediğinize ve kardiodan sonra elde etmeyi istediğiniz şeyleri mutlaka gözden geçirmelisiniz.  Yine bunlara göre de kendinize en uygun olan antremanı, en uygun programı belirleyebilmeniz oldukça kolay olacaktır.

Eğer ki kardio antremanlarını kilo vermeyi istediğiniz için yapmaktaysanız çok daha fazla süre ayırmalısınız. Bir tek kilonuzu koruyabilmek, çeşitli bölgelerdeki kaslarınıza biraz güç sağlamak ve yine kondisyon sağlayabilmek için kardio yapmayı istiyorsanız biraz daha az süre ayırmanız iyi olacaktır.

Vücudunuzu Şekillendirmek ve Kiloyu Korumak İçin

Vücudunuzu şekillendirebilmek, kilonuzu yine koruyabilmek ve kondisyon amaçlı olarak egzersizler yapmak istiyorsanız günde 30 40 dakika egzersizler sizin için yeterlidir. Bunları da hafta içerisinde 2 – 3 gün tekrarlayabilirsiniz. Yine kilo vermek ve yağ yakmak için 50 dakika ile 60 dakika arasında değişim gösteren bir zamana ihtiyacınız olacaktır. Kardio egzersizleri yine nabzı belirli seviyelere taşıdıktan sonra yine yağ yakımlarına hız katmaktadır. Kilo kaybetmeyi hızlandırabilmeniz için bir haftada 5 – 6 gün kadar yorgunluk durumunuza göre de bu egzersizleri yapabilirsiniz.

Kardio için seçmiş olduğunuz egzersizlere de bağlı şekilde bu zamanlar değişim gösterebilir. Örnek vermek gerekirse 25 dakika süresince oldukça hızlı bir şekilde koşabilmek, 2 saat orta hızda yürüyüş yapabilmek yine aynı kaloriyi yaktırmanızı sağlar. Yapabileceğiniz egzersizlere göre yine kardio süresini de belirlemeniz oldukça kolay olacaktır.  Yine kardio egzersizlerini veya her hangi farklı bir egzersiz programını hayatınızın bir çeşit parçası haline de getirebilmeniz, ileri dönemlerde meydana gelebilecek sağlık problemlerine karşı sizi korumaya alır. Hareketsizliğinize bağlı olarak meydana gelen, boyun fıtıkları, eklem ağrıları, kas ağrıları ve yine damar tıkanıkları gibi daha birçok hastalığı engelleyebilmek için kendinize mutlaka egzersiz programı oluşturmalı ve bu programa da düzenli olarak uymalısınız. Kondisyon yükseldikçe programı da zorlaştırmanız sizin için iyi olacaktır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu