Yaşam Tarzı

Salgın Bittiğinde Yeni Normalimiz Nasıl Olacak?

Salgın Bittiğinde Yeni Normalimiz Nasıl Olacak?

 

Yeni normal kavramı artık dilimizde çok sık rastlanan kelimeler arasında yerini alıyor. Bir süredir hayatımızın akışında yer alan corona virüs nedeniyle eskiden kalan davranışlarımızı büyük oranda değiştirmek zorunda kalıyoruz.

Maske, mesafe, temizlik üçlüsüne dikkat ettiğimiz takdirde bu virüsle başa çıkabilmek mümkün aslında. Eskiden sokaklarda caddelerde maskelerle dolaşan insanlar görsek çok garipserdik ama içinde bulunduğunuz şartlar maalesef böyle kötü bir duruma alışmamıza bizi zorluyor. Yeni normal ile herkesin cebinden maskeler ve dezenfektanlar var ve bu durum artık gayet doğal olarak karşılanıyor.

Yeni Normal

Corona ile yeni normal kuralları artık uygulanıyor. Geçmişteki yaşantımızdaki davranışlarımızı değiştirmemiz gerekiyor. Bu şekilde bu hastalıktan korunmak mümkün. Devletin belirlediği saatlerde dışarı çıkarak kalabalık mekânlarda bulunmayarak bulaş riskini azaltabilir bu yükü sağlık çalışanlarımızın omzundan alabiliriz. Salgın ancak biz tedbirler uyarsak son bulur.

Sıcak günlerde açık havada parklarda yürüyüş yollarında vakit geçirmek herkes için daha sağlıklı olacaktır. Kapalı mekanlar olan oyun salonları düğün salonları kafeler restoranlar gibi havasız ve virüsün yayılımını kolaylaştıracak mekânlardan uzak durmalıyız.

Dışarı çıkarken ellerimizi olabildiğince etrafa sürmemeye özen göstermeliyiz. Sürersek ise dezenfektanlar ile temizlemeliyiz. Cebimize çantamıza fazladan bir maske koymayı unutmamalıyız. Evimize geldiğimiz zaman ellerimizi bol sabun ve suyla yıkamalıyız.

 

Salgının Seyri

Aşılama çalışmalarına katılıp aşı olarak ve hijyen kurallarına dikkat ederek salgının yayılış hızını azaltabilir ve hatta durdurabiliriz. Şehirlerarası seyahatleri azaltarak, akraba ziyaretlerine ara vererek bu salgından bir an önce kurtulacağımızı düşünerek hareket etmeliyiz.

Yeni normal kurallarına riayet ederek önümüzdeki dönemlerde bu pandemi sorununun yayılmasını azaltabiliriz. Yetkililerin açıklamalar dikkat ederek onlara göre hareket etmeliyiz. Sevdiklerimizle aramıza bu dönemde mecburen mesafe koymalıyız.

Sonuçta yoğun bakımlarda duvarı izlemek evde televizyon izlemekten kötü olduğuna göre yapmamız gereken tek şey evimizde kalmak ve insanlar ile aramıza mesafe koymaktır. Sevdiklerimizi korumak istiyorsak bu kurallara uymak mecburiyetindeyiz. Sonuç olarak maske, mesafe, temizlik kurallarını eksiksiz olarak uygularsak yeni normale daha kolay adapte olabiliriz ve geleceğimizi hep beraber sağlıklı bir şekilde inşa edebiliriz.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu