Yaşam Tarzı

Çocuklarda Diyabet Hastalığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklarda Diyabet Hastalığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genellikle yetişkin bireylerin karşılaşmış olduğu sağlık sorunlarından birisi gibi görünse de, diyabet aslında bebeklik döneminde de ortaya çıkabilmektedir. Uzmanlar tarafından gelecekte en çok karşılaşılacak sağlık problemi olarak nitelendirilen diyabette, kişilerin kan şekeri değerinin normal değerlere göre yüksek olması ya da tam tersi bir durum ile daha düşük olması durumundan söz etmek mümkündür. Genetik ya da çevresel faktörlerden kaynaklanan diyabet hastalığı, eğer çocuklarda ortaya çıkmışsa, bu durumda sadece rahatsızlığı yaşayan bireyin değil tüm aile bireylerinin konu hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Çünkü çocuklarda diyabet sorunu, tüm aile bireylerini doğrudan etkilemektedir.

Çocuklarda Diyabet

Çocuklarda diyabet problemi ortaya çıktıktan sonra tüm aile bireylerinin dikkat etmesi gereken hususları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Teşhis konulan bireyin yaşı kaç olursa olsun, aile bireylerin bu süreçte etkin bir şekilde rol alması, maddi ve manevi birçok desteği de kişiye sunması gerekmektedir.
  • Sürecin takip edilmesi adına, diyabet alanında ve pediatri bölümünde uzmanlaşmış bir hekimden destek alınması gerekmektedir. Her ne kadar beslenme alışkanlıkları ile süreç kontrol altına alınacak gibi düşünülse de, kişilerin bu rahatsızlık ile ömür boyu mücadele edeceğinin unutulmaması gerekmektedir.
  • Tıbbi olarak yapılacak olan kontroller uzman hekim tarafından sizlere aktarılacak ve sürecin takibi de doğrudan sizler tarafından yapılacaktır. Kontrollerin kesinlikle aksatılmaması gerekmektedir.
  • Tedavi süreci boyunca, tüm aile bireylerinin hekimine karşı dürüst olması, beslenme alışkanlıkları ya da sosyal yaşamda karşılaştıkları bir durum varsa da bunu doğrudan hekimlerine aktarmaları gerekmektedir. Bu sayede çözüme daha kısa sürede ulaşılacaktır.
  • Hekim tarafından belirlenen periyotlar ile çocuğunuzun insülin ve kan şekeri testini kontrol altında tutmanız gerekmektedir. Bunun için hazırlanan birçok cihazdan, doktorunuzun yönlendirmesi ile faydalanabilirsiniz.
  • Çocuklarda diyabet tedavisi boyunca, rahatsızlık yaşayan kişinin de hastalığın farkında olması gerekmektedir. Belirtiler ve anlık olarak nasıl çözüm bulunacağının çocuğa aktarılması gerekmektedir.
  • Eğer çocuğunuz okul döneminde ise, her zaman için ana ve ara öğünlerinde tüketmesi önerilen besinleri yanında bulundurduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Çocuklarda diyabet tedavisi devam ederken, yukarıdaki bilgilere ek olarak, en kötü senaryoya karşı da önlem almak gerekmektedir. Bunun için de, acil durumlarda ulaşılabilecek kişiler ve numaraların, çocuğunuzun üzerinde bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu