Yaşam Tarzı

Evde Hangi Kuşlar Beslenir

Evde Hangi Kuşlar Beslenir

 

Evde hayvan besleyecekseniz bazı sorumlulukları üzerinize almanız gerekir. Bakımları, temizlikleri hayvanın hayatta kalabilmesi için düzenli olarak yapılması gereken noktalar arasında yer alır. Evlerde bakılan hayvan türleri arasında kuşlarda yer alır. Kuş bakımı diğer hayvan türlerine göre daha kolaydır. Yemlerini ve sularını eksik etmediğiniz sürece hayatta kalma olasılıkları daha yüksektir. Evinizde kuş besleyecekseniz ne tür bir kuş alacağınıza karar vermeniz gerekir. Ayrıca kafesinin geniş olması da rahat bir şekilde hareket etmesine yardımcı olacaktır. Kuş bakımı da diğer evcil hayvanlar gibi istikrar isteyen bir konudur. Aldığınız kuşun eğitimini sizde yapabilirsiniz. Eğitimli bir kuşla beraber olmak daha çok heyecan verecektir. Özellikle konuşması veya farklı sesler çıkarması ortaya daha güzel bir sonucun çıkmasını sağlayacaktır.

Ev İçin Uygun Kuş Türleri

Günümüzde birçok kuş türü bulunuyor. Evde bakmak istediğiniz kuş türünü seçmek istediğinizde nasıl bir özellikte olması gerektiğine karar vermeniz gerekir. Daha sonra bu özelliklere bağlı seçimler yapabilirsiniz.

Kanarya

Güzel sesi ile kulağınızın pasını silecek bu kuş türü, doğru bakıldığında uzun yaşar. Hareketli olmasının yanı sıra ele gelmesi oldukça zordur. Zorlu bir eğitim süreci sonrası elinize alıştırabilir ve elinizden yemesini sağlayabilirsiniz. Kanaryalar farklı renklerde bulunur. En çok bulunan rengi ise sarıdır. Özellikle de sabahları çıkardığı sesler kulağınızın pasını silecektir. Kanaryalar yalnızlık sevmez. O yüzden çift alabilirsiniz. Bu sayede çıkardıkları ses kalitesi de yükselecektir.

Muhabbet Kuşu

Sizinle oynasın, hareketlerinize eşlik etsin, kafanıza konsun istiyorsanız muhabbet kuşu ideal bir seçim olacaktır. Küçük yaştan alarak eğitebilir ve tüm komutlarınıza cevap vermesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca düzenli eğitim sonucunda kelimeleri söylemeye başlayacaktır. Bunun için belirli bir kelime üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Kısa bir süre sonucunda o kelimeyi konuşmaya başlayacaktır. Daha çok kısa kelimeleri söyleme yetenekleri mevcuttur. Bu durum her kuş için geçerli değildir. Onunla zaman geçirmenize ve verdiğiniz eğitimle alakalı değişkenlik gösterecektir.

Papağan

Papağanlar türlerine göre ayrılır. Konuşma yeteneğinin üst seviyede olmasını istiyorsanız büyük papağan türlerini tercih edebilirsiniz. Bu tarz papağanlar konuşkanlıkları ile ön planda yer alır. Sizin tekrarladığınız kelimeleri hızlı bir şekilde öğrenme yeteneğine de sahiptirler. İnsana en kolay alışan türler arasında bulunuyor. Bunun için düzenli olarak ilgilenmeniz yeterli olacaktır. Sultan papağını en hızlı alışan ve iletişim kuran kuş türüdür.

Evcil hayvan türleri insanlar ile hızlı bir şekilde iletişim kurabiliyor. Kuşlarda ilgilenme ve bakımlarının düzenli yapılması sonucunda insanlara alışabiliyor. Evinizde beslemek istediğinizde size uygun olan kuş türünü seçerek bakmaya başlayabilirsiniz.

Kuş Bakımı Nasıl Yapılmalı

Evinizde beslediğiniz kuşların bakımını mutlaka belirli periyotlarda yapmalısınız. Eğer bakımı yapılmaz ise belirli bir zaman sonra koku oluşacaktır. Özellikle de büyük papağan bakılıyor ise bakımının aksatılmadan yapılması yararınıza olacaktır. Kafeslerinin devamlı olarak temizlenmesi gerekir. Kafes içerisinde en altta kalan zemin bölümünün üzerine serilen kağıt veya benzeri ürünün değiştirilmesi gerekir. Çift olarak kafeste kuşunuz var ise ikisi için de farklı oyuncaklar kafeste yer almalıdır. Özel kuş oyuncakları arasından seçimler yapabilirsiniz. Evcil hayvanlar düzenli bakıldıkları sürece uzun yaşarlar. Bunun için aksatmadan bakımlarını titizlik içerisinde yapmaya özen gösterin.

Kuşlarınızın sağlıklı olmasını istiyorsanız belirli aralıklar ile veterinere de götürebilirsiniz. Bu sayede olası hastalıklarında önüne geçme imkanınız bulunur. Vitamin ve benzeri ilaçları da suya karıştırarak verebilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde yaşamalarına imkan tanıyabilir ve en iyi ev arkadaşınızla güzel vakitler geçirebilirsiniz.

 

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu