Şifalı Bitkiler

Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta Yağının Faydaları

Lavanta yağının kokusu özellikle aromatik yağlar arasında ne güzel kokanlardan bir tanesidir. Lavanta yağının bir ya da iki damlası, insanın iki damladan bekleyemeyeceği kadar faydaları karşımıza çıkarır. Lavanta yağları genellikle güzellik ve sağlık alanında işimize yararken temizlik malzemesi olarak da kullanılmaktadır.

Lavanta yağının faydaları arasında en başlıca olanı, yara ve çatlakları iyi etmesi olarak sayılabilmektedir. Bu etkiyi gösteren gül yağına lavanta yağı rakip olarak gösterilebilmektedir.  Yaranın ve çatlağın oluştuğu bölgede ovularak uygulandığında, yara ve çatlağı kapatır ve derinin yerini doldurur.  Lavanta yağının diğer faydalarının arasında sayılabilecek koltuk altlarındaki teri önleme konusu da onların nadir faydaları arasındadır. Bir damla lavanta yağı koltuk altlarında uygulandığında ter kokularını önler, ve hoş kokuların yayılmasına sebep olmaktadır. Lavanta yağları, saçlar üzerinde de etkilidir. Saçların sağlıklı kalmasını sağlarlar ve saçlardaki kepekleri gidermek konusunda kendilerine rakip tanımazlar Saça ovularak uygulandığında hem kepeği giderir hem de saçları rahatlatır.

Lavanta yağları, günümüzde pek çok insanın ortak sorunlarından bir tanesi halinde bulunan dudak çatlaklarının iyileşmesinde de etkilidir. Lavanta yağı, dudaklar üzerinde çatlaklara sürüldüğünde çatlakları giderir ve dudaklara hoş bir görüntü sağlar.

Lavanta yağlarının en belirgin faydaları arasında da, çeşitli nedenlerle deride ve yüzde çıkan uçukların tedavisinde de etkilidir. Bir damla lavanta yağı ile uçukların tedavisi sağlanabilmektedir.

İnsanlara en acı veren yara çeşitleri arasında hiç şüphesiz ki, yanıklar gelmektedir. Yanıklar, insanlara en acı veren yaralardandır ancak, bu yanıkların acılarını gidermenin de en kolay yolu, bi,r damla lavanta yağıdır.

Lavanta yağları yine günümüzde pek çok insanın yakındığı ayak ağrılarına da iyi gelmektedir. Ayaklara ovularak sürüldüğünde ağrıların azatlığını göreceksiniz. Bunun yanında bir leğen dolusu sıcak suya lavanta yağı eklenir ve ayaklar içerisine koyulur.

 

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu