Şifalı Bitkiler

Hamilelik Döneminde Hurma Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelik Döneminde Hurma Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Hurma çok eski dönemlerden bu yana kullanılan besin kaynaklarından biridir. Vitamin ve mineral açısından zengin olan hurma sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirirken, çeşitli kronik hastalıklarınızın tedavisini de bu sayede yapabilirsiniz. Ayrıca gün içinde yorgun olan ve kendini sürekli olarak halsiz hisseden kişiler için de gün içinde birkaç adet hurma tüketilmesi önerilir. Hurma genç yaşlı tüm herkes için tüketilmesi tavsiye edilen besinlerin başında gelir. Ayraca hamileler için de hurmanın ayrı bir önemi mevcuttur. Dolayısı ile hamilelik döneminde hurma kullanımı hem bebeğin sağlığı açısından hem de anne adayının  sağlığı açısından önemlidir. Sadece hamilelik döneminde değil lohusalık döneminde de uzmanlar tarafından hurma tüketilmesi önerilir.

Hamileler İçin Hurma Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Hamileler bilindiği üzere beslenme alışkanlıklarına son derece özen göstermesi gerekir. Dolayısı ile bu dönemde beslenme düzenine ve beslenme alışkanlıklarına ekstra özen gösterilmesi gerekir. Hurma ise hamileler için son derece besleyici özelliklede olan bir besindir. Bol lifli olmasının yanında, vitamin ve mineral desteği de sağlamaktadır. Hurmanın hamileler için önemi ise;

  • Hamilelik döneminde kabızlığı önler.

Özellikle gebeliğin son dönemlerden kadınlarda sindirim sorunları başlar. Bu da bağırsak florasının bozulmasına ve bağırsaklardaki kötü bakterilerin artmasına neden olur. Dolayısı ile daha iyi bir sindirim sistemi için hurma tüketilmesi önerilir. Bol lif kaynağı olması nedeni ile daha kolay bir sindirim imkanı sağlamaktadır. Dolayısı ile günlük 4 – 5 adet hurma tüketimi yaparak daha kolay bir sindirim sistemine kavuşabilirsiniz.

  • Hurma anne karnındaki bebeğin beyin gelişimine katkı sağlar.

Hurma içerdiği besleyicilik özellikleri sayesinde bebeğin fiziksel gelişimine katkıda bulunur. Ayrıca bebeklerde beyin gelişimini de destekler bu nedenle bebeğin beyin gelişimine katkı sağlamak isteyen anne adayları gün içinde hurma tüketmeyi ihmal etmemelidir.

  • Hurma daha kolay bir doğum imkanı sunar.

Rahim kaslarının gevşemesine yardımcı olan hurma ile daha kolay ve ağrısız doğum yapabilirsiniz. Doğumun yaklaşması ile birlikte hurma tüketimini artırmanız tavsiye edilir. Ayrıca doğum sırasında meydana gelebilecek komplikasyonların da önüne geçebilirsiniz.

  • Hurma anne sütünün artmasına yardımcı olur.

Bazı anneler doğum yaptıktan sonra sütünün gelmemesinden şikayetçi olabiliyor. Bu gibi durumları geride bırakmak için ve sütünüzü artırmak için hurma tüketebilirsiniz. Hurma anne sütünün artmasına katkı sağlarken, aynı zamanda da anne sütünün besleyicilik özelliğini de artırmaktadır.

  • Hurma doğum sonrası rahmin daha kolay toparlanmasına yardımcı olur.

Yapılan araştırmalar hurmanın doğum sonrası oluşan rahim tahribatlarına iyi geldiği tespit edilmiştir. Bu nedenle hem anne sütünü artırmak için hem de doğum sonrası ağrı, rahim sarkması ve diğer doğum komplikasyonlarını ortadan kaldırmak adına hurma tüketilmesi önerilir.

Hurma hem anne sağlığı için hem de bebek sağlığı için mutlaka gün içinde tüketilmesi gereken besinlerdendir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu