Kadın Dünyası

İlk Gece Korkusu Nasıl Aşılır?

İlk Gece Korkusu Nasıl Aşılır?

İlk gece korkusu, ilk cinsel ilişki sırasında hissedilen kaygı ve strestir. Bu stresten dolayı, kasılma durumu yaşandığı için ilişkiye girmek mümkün değildir. Günümüzde yeni evli çiftlerde sıkça görülen bir durumdur. İlk ilişki korkusu hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen bir durumdur. Fakat genellikle kadınlarda görülür. Bu korku sonucunda vajinismus sorunu ortaya çıkabilir.

Bu korkuyu aşabilmek için, iki tarafında birbiriyle iletişim halinde olması gerekir. Bu sorunu birbirlerine anlatarak, destek olmaları faydalı olacaktır. Cinsel ilişki sırasında yaşanacak olan heyecanı yenmek için terapi alınabilir. İlk ilişki sırasında, ortamda sadece çiftin bulunması daha rahatlatıcı bir durumdur. Ailelerin bulunması hem erkeği hem kadını daha çok gerebilir.

İlk Gece Korkusu Neden Olur? 

İlk gece korkusu, daha çok yanlış duyumlar yüzünden olabilir. Toplum içerisinde dolaşan abartılı söylemler bu korkuyu oluşturabilir. Kişilerin çocukluk çağından itibaren doğru cinsel eğitimi alması gerekir. Bilgi olmadığı zaman, cinsel ilişki korkusu daha da artabilir. Toplumumuzda bu konuda aşırı kanama olacağı, can yanmasının fazla olacağı gibi yanlış söylentiler vardır. Bu söylentiler, kişideki cinsel ilişki korkusunu daha da tetikler.

Bu korkuyu sayısı fazla olmasa da erkeklerde yaşamaktadır. Bunun sebebi ise daha çok performans kaygısıdır. Erkekte bu heyecan ve kaygısını yenemezse eğer, erkek boşalma ya da sertleşme gibi sorunlar yaşayabilir.

İlk Cinsel İlişkide Nelere Dikkat Edilmeli 

İlk cinsel ilişkide, yaşanan korkuyu yenebilmek için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Öncelikle cinsel ilişki hakkında çevreden duyulan abartılı söylemlere kulak asılmamalıdır. Bunun yerine eğitici kitaplardan bilgi alınabilir. Eğer kadın ya da erkek kendini ilk cinsel ilişkiye hazır hissetmiyorsa, bunu partneri ile paylaşmalıdır. Her iki tarafta bu konuda birbirine anlayış göstermelidir.

İlk gece, cinsel ilişkiden önce, sevişme süresini uzatmak çok daha sağlıklı olacaktır. Sevişme sırasında sürekli cinsel ilişkiyi düşünmek yerine, o anın keyfini çıkarmak, stresi gidermeye yardımcı olur. İlişki sırasında, kayganlaştırıcı kullanmak tercih edilebilir. Cinsel birleşmenin kolay olmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, ilk gecenin mükemmel olacağına inanmak yanlış olur. Her iki tarafta sabırlı ve anlayışlı olursa, sorunlar rahatlıkla aşılabilir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu