Sağlık Haberleri

Omega 9 Nedir?

Omega 9 Nedir?

İnsan bedeni eşsiz bir dengeye sahiptir ve bu dengeyi birçok vitamin, mineral ve doğal yağlar ile korumaya çalışır. Dengeyi sağlamak için vitamin ve mineralleri günlük takviye ile almamız gerektiğini çok iyi biliyoruz. Fakat yağlar için her zaman aynı özeni gösteremiyoruz veya tam olarak işlevlerini bilmiyoruz. Halbuki yağ ailesinin meşhur üyeleri Omega 3 ve Omega 6 da vücudumuzda üretilemeyen ve dışarıdan takviye ile alınması gereken önemli yağlardandır. Hatta bu ailenin adını çok sık duymasanız bile en az onlar kadar önemli olan, sayısız faydası bulunan ve vücudumuzda üretilebilen “Omega 9” adında bir kardeşleri daha vardır. Omega 9, vücudumuzda her hücrede en fazla oranda bulunan yağ asidi olma özelliğine sahiptir. Bununla beraber yapılan araştırmaların da gösterdiği üzere bizler için sayısız faydası vardır. Gelin Omega 9’un vücudumuzda yarattığı mucizelerden biraz bahsedelim.

Omega 9’un faydaları nelerdir?

Omega 9 yağ asidi; zeytinyağı, fındık yağı gibi bitkisel ve hayvansal yağlarda bolca bulunur. Tekli doymamış yağ asidi ve oleik asitler şeklinde iki grubu vardır. Peki Omega 9’un faydaları nelerdir?

Kalp sağlığına iyi gelir

Omega 9, sağlıklı kolesterol olan HDL’yi artırır, kötü kolesterol olan LDL’yi ise azaltır. Bu sebeple de kalp rahatsızlıkları riskini düşürür. Ayrıca vücuttaki kan şekerini de dengeler. Avokado, badem ve kanola yağı Omega 9 yağ asidi bakımından zengin besinlerdir.

Ruh halini dengeler

Oleik asit grubunun sinirleri yatıştırma, enerji verimliliği sağlama ve değişen ruh halini dengeleme özellikleri vardır. Hatta yapılan araştırmaların gösterdiği üzere oleik asitler, bedensel gücümüzü artıyor ve bu sayede daha fazla fiziksel aktivitede bulunuyoruz. Bu durum da yaşanılan depresyon ve öfke halinin kontrol altına alınmasına yardımcı oluyor.

Beyin gelişimini destekler

Omega 9’un tekli doymamış yağ asitlerinin faydası ise Alzheimer gibi hafıza odaklı rahatsızlıklarda ön plana çıkıyor. Omega 9, beyinde biriken yağ asitlerini normal bir seviyeye çekebiliyor. Böylelikle beyinde bilişsel fonksiyon artıyor ve hafıza problemleri azalabiliyor.

Saç kalitesini artırır

Omega 9’un etkileri bunlarla sınırlı kalmıyor! Saçın yapı taşını oluşturan elementlerden birisi olan Omega 9, saç yapısını korur ve bileşenlerin hücre içine girişini sağlar. Bu sayede saçın yapısını tehdit eden ısıya, kimyasallara ve neme karşı koruma sağlar.

Omega 9’un bir başka faydası ise onarıcı olmasıdır. Bu yüzden saç ve cilt sağlığımız için de ürünlerde aranılan başlıca özelliktir. Böylelikle Omega 9 birçok faydasıyla hem bedenimiz hem cildimiz hem de saçlarımız üzerinde harikalar yaratır.

Omega 9’dan ilham alan Hyper Balm Bakım Serisi

Dr. Savon’un en yeni bakım serisi Hyper Balm, ilhamını Omega 9’dan alır. Hyper Balm serisi ısıdan, hava değişimlerinden, kimyasal ürünlerden ve daha pek çok sebepten dolayı zarar gören saçlarınıza onarıcı bakım vaat eder. Bununla beraber Hyper Balm Bakım Serisi vegan ürünlerden oluşur ve hepsi temiz içeriklidir. Ürünlerin yapılarında bulunan biyo-bazlı yağlar %90’dan fazla Omega 9 içerir. Doğallığına doğallık katmak üzere ürünler kestane ağacının özünden elde edilen özel mikro algler ile zenginleştirilir. Peki harika serinin üyeleri kimler?

Hyper Balm Saç Bakım Şampuanı

Bakımın önce temizlikle başladığını savunan Dr. Savon bu seride de her şeyin temeli olan şampuana yer vermeyi unutmamış. Hyper Balm Saç Bakım Şampuanı saç derisinde yaşanan problemlere çözüm sunmayı hedefler. Omega 9’un onarıcı gücü sayesinde kaybolan nem dengesinin düzenlenmesine, saçın ihtiyacı olan yağ oranının korunmasına ve saçın derinlemesine temizlenmesine yardımcı olur. Bunlarla beraber yapısında bulundurduğu anti-aging özelliği ile saç derisinin ömrünü uzatır.

Hyper Balm Saç Bakım Balsamı

Bakım serisinin bir diğer üyesi, çok yönlü kullanılabilen Hyper Balm Saç Bakım Balsamı. Balsam hem temizlik sonrası saç bakım kremi olarak hem de saç maskesi olarak kullanılabilir. Saçınızın ihtiyacına göre balsamı dilerseniz ıslak dilerseniz kuru saça sürüp 30 dakika sonra durulayarak maske olarak kullanabilirsiniz. Hyper Balm Saç Bakım Balsamı yıpranmış saçtaki çatallı görüntüyü ortadan kaldırmayı, taramayı kolaylaştırmayı ve saçı ipeksi yumuşaklığa ulaştırmayı amaçlar.

Hyper Balm Cilt Bakım Balsamı

Bu seride yok yok! Dr. Savon bakımı her yönüyle ele alıyor. Öyle ki sadece saçlarınızın değil cildinizin de ihtiyaçlarını karşılamak için seriye bir de cilt bakım balsamı ekliyor. Hyper Balm serisinin yapıtaşı olan Omega 9’un onarıcı gücünden bu sefer de cildiniz yararlanıyor. Ürün cildin nem dengesini korumayı, ipeksi yumuşaklığı sağlamayı ve tabii ki cildi onarmayı vaat ediyor. Bunlarla beraber ürün ciltte ağırlaştırma ve yağlanma yapmıyor. Üstelik hem nemli hem de kuru ciltte çabucak emiliyor.

Dr. Savon uzmanları tarafından geliştirilen, ilhamını Omega 9 içeriğinden alan ve çok yönlü oluşuyla çok sevilecek gibi duran Hyper Balm Bakım Serisi‘ne Dr. Savon’un Trendyol sayfasından bir tıkla ulaşabilirsiniz!

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu