Yaşam Tarzı

Türkiye’de İşsizlik Oranı Kaçtır?

Türkiye’de İşsizlik Oranı Kaçtır?

 

Türkiye’de işsizlik oranı TÜİK tarafından açıklanmaktadır. Genellikle bir önceki yılın ekim ayına göre karşılaştırma yapılmaktadır. Bu dönem işsizlik oranları ise bazı iş alanlarına göre artmış, bazı iş alanlarına göre ise düşüş göstermiştir.

Ekim ayına göre düzenlenen raporda geçen yılın aynı ayına göre bu yıl 608 bin kişi işsiz olarak tespit edilmiş ve toplam sayı 4 milyon 396 bine çıkmıştır. Geçen yılın Ekim ayına göre 1.8’lik bir dilim daha işsizliğe eklenmiştir. Toplam olarak yüzdesi bu dönem işsizlerinde 13,4 olmuştur.

İşsizliğin Bazı Kriterleri

İşsizlik hesaplanırken bazı meslekler ve bazı yaş grupları baz alınarak hesaplama yapılır. Türkiye’de işsizlik hesaplaması işlemini TÜİK gerçekleştirir. TÜİK’in işsizlik hesaplaması ise bir önceki yılın Ekim ayı ile içinde bulunduğu yılın Ekim ayını karşılaştırmasıdır. Bazı durumlara göre işsizliğin belirlenmesi ise şu şekildedir:

15/24 Yaş Grubu

Gençlerden oluşan bu grup genellikle genç işsiz olarak adlandırılır. Geçen ayın Ekim verilerine göre bu yıl genç işsizlikte işsizlik oranı 3 puan artarak toplam %25.3 olmuştur. Şuan bu işsizliğin sebebi olarak gençlerin 30 yaşına yakın evleniyor olması ya da hiç evlenmiyor olması durumundan dolayı bu genç grupta ki işsizliğin arttığı gözlemlenmiştir. Çünkü belli bir sorumluluk almak istemeyen gençler genellikle bu yaş grubunda hayatlarını evde ya da gezerek işsiz bir şekilde geçirmektedirler.

İstihdam Durumu

Bu durum işsizliğin artmasına neden olan durumlardan bir tanesidir. Özellikle işçi alan firmalar piyasadan etkilendiği anda olumsuz yönde etkilenmişse işçi çıkarma işlemi yapmaktadır. Yine geçen yılın Ekim ayı verilerine göre bu yıl ki istihdam oranı 527 bin kişi işsiz kalarak toplam istihdam edilmeyen kişi sayısı 28 milyon 343 bin kişi olmuştur. Orana vuracak olursak 1.6 puanlık bir azalış %45.9 olarak açıklanmıştır.

Tarım Sektöründe İşsizlik

İşsizlik oranları açıklanırken farklı bir sektör olarak tarım baz alınır. Bunun yanında genellikle tarım ve sanayi karşılaştırılması yapılır. Tarım sektöründe geçen ayın verilerine göre 270 bin kişi sanayi sektöründe ise 305 bin kişi azalarak işsiz durumuna gelmiştir.

Formun Üstü

Formun Altı

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu