Kadın Dünyası

Kürtaj Hangi Doktorlar Tarafından Yapılabilir ?

Kürtaj Hangi Doktorlar Tarafından Yapılabilir ?

 

Genellikle istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için uygulanan tıbbi bir yöntem olan kürtaj kadın sağlığı konusunda uzman jinekolog doktorlar tarafından yapılabilmektedir. Günümüzde vakum tekniğiyle kolay yapılabilen bu işlem sadece 5 dakika sürmekte ve rahim içine zarar vermemektedir. Ayrıca tek seferlik aletlerle steril şartlarda yapıldığında ve işlem sonrasında hekim tarafından reçete edilen ilaçlar düzenli kullanıldığında her hangi bir sağlık sorununa sebep vermediği gibi ileride tekrar gebe kalmayada engel teşkil etmez.

Eğer siz de gebeliğinizi yasal sınırlar içerisinde sonlandırmak istiyorsanız ve kürtaj doktoru arıyorsanız şunlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz ;

* Kürtaj yapan doktor hakkında web sitesinden sosyal medya hesaplarından ve tavsiye eden sitelerden bilgi alın

* Kürtaj yapan yerler hakkında klinik ortamını inceleyin hijyenik ve güvenilir olup olmadığına karar verin

Kürtaja karar vermeden önce kendinize sormanız gereken en önemli soru ise ebeveyn olmaya hazır olup olmadığınızdır. Bu konuyu partnerinizle değerlendirip ailenizden , arkadaşlarınızdan veya bir hekimden destek alabilirsiniz.

Gebeliğinizi sonlandırmayı düşünüyorsanız ülkemiz kanunlarına göre kürtajın bazı kısıtlamalara tabii olduğunu özellikle 10. haftadan sonra kürtaj olmanın Türkiye’de yasak olduğunu hatırlatma isteriz. Gebeliğinizi en erken fark ettiğinizde muhtemelen 4-5 haftalık bir gebelik söz konusu olacağı için kürtaj süre sınırını aşmadan karar vermek için önünüzde bir kaç hafta olacağını dikkate almanızı önemle hatırlatırız.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu