Kadın Dünyası

İstanbul’da Kürtaj Fiyatları Ne Kadar ?

İstanbul'da Kürtaj Fiyatları Ne Kadar ?


Ülkemiz kanunları istenmeyen gebeliği sonlandırmak için yapılan kürtaj için yasal sınırlamalar getirmiştir. Dilerseniz öncelikle kürtaj yasasından bahsedelim sonrasında kürtaj fiyatları ne kadar sorusuna cevap verelim.

1983 yılında 2827 No’lu Nüfus Planlaması Yasası çıkarıldı ve bu yasa Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana uygulanan kürtaj yasağını bekar 18 yaşını geçmiş reşit bireylerin 10 haftaya kadar olan gebeliklerin isteğe bağlı olarak kürtajla sonlandırılmasına izin vererek kaldırdı. Ayrıca 18 yaşından küçüklerde ebeveyn rızası evli olanlarda ise eş izni şartı bulunduğunu da belirtelim.

Kürtaj ücretleri ne kadar sorusuna verilecek cevaba gelecek olursak, her doktorun veya hastanenin bu konuda fiyat politikası farklı olabiliyor. Ayrıca fiyatlar şehirden şehire hatta İstanbul gibi büyük şehirlerde semtten semte bile değişkenlik gösterebiliyor. Kürtaj fiyatlarını etkileyen bir başka faktör ise gebeliğin haftası ve tercih edilecek anestezi yöntemi oluyor. Altıncı haftadan büyük gebeliklerde genellikle fiyat bir miktar artıyor. Yine lokal anestezi ( bölgesel uyuşturma ) yerine uyku hali sağlayan genel anestezi tercih edilirse de fiyat bir miktar artıyor.

Yaptığımız araştırmada ortalama kürtaj fiyatları 2022 yılı için şu şekilde ;

* Lokal anestezi ile 6. hafta sonuna kadar 1200 TL
* Genel anestezi ile 6. hafta sonuna kadar 1400 TL
* Lokal anestezi ile 7. haftada 10. hafta sonuna kadar 1400 TL
* Genel anestezi ile 7. haftada 10. hafta sonuna kadar 1700 TL

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu