Sağlık Haberleri

Meme kanseri riskini azaltan 8 neden

Meme kanseri riskini azaltan 8 neden

 

Her üç kadından birinde görülmesi muhtemel meme kanseri riskini azaltan 8 nedeni siz değerli okurlarımız için derledik. Meme kanserini azaltan ve meme kanserini önleyen nedenler hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Meme kanseri kadınlarda görülen kanser hastalıkları içinde en yaygın ya da akciğer kanserinden de sonra çok ölüm nedeni olan kanser türüdür. Buna bağlı olarak bu kanser türünün riskini azaltan 8 nedene de bakacak olursak şu şekilde bir tabloyla karşılaşacağız.

1-İşlenmiş gıdalardan uzak durulmalı

Sağlık açısından belirli bir yaşam biçimi olarak sadece kanser için değil, aynı zamanda da hastalıklara yakalanma riskini de düşürmektedir. Burada meme kanseri üzerinden var olan riski azaltmak açısından sağlıklı bir şekilde beslenmek de şarttır. Aynı zamanda yapılmakta olan birden fazla bilimsel araştırma sonucunda beslenmenin meme kanserinin yanı sıra aynı zamanda da yüzde 70 oranında daha etkili bir şekilde azalttığını da ortaya koymaktadır.

Yapılan araştırmalara bağlı olarak burada işlenmiş gıdalar üzerinden de kanser riskini de daha fazla arttırdığını göstermektedir. Diğer kanserlerde de olduğu gibi meme kanseri riskini de düşürmek açısından da aynı zamanda işlenmiş gıdaların yanı sıra aynı zamanda birden fazla şeker tüketiminden de kişilerin de kaçınması gerekmektedir. Burada düşük yağlı ve dengeli bir şekilde beslenilmesi gerektiğini de belirtelim.

2-Düzenli uyku önemli

Uykunun aynı zamanda sağlıklı bir yaşam dengesini de sağlaması adına da önemli faktörlerinden biridir. Burada da aynı zamanda yetişkinler içinde günlük olarak ortalama 6-8 saat uyumak gerekmektedir.

3- Egzersiz olmazsa olmaz

Düzenli uyku ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra aynı zamanda egzersiz de olmazsa olmazlardandır buna bağlı olarak egzersiz yaparak yaşam biçimine de bağlı olarak meme kanseri riskinde de daha hafif bir şekilde etkleneceksiniz.

4- Kilo kontrolü şart

Obezite yaşam biçimi diğer bir adıyla adlandırılan şişmanlık da aynı zamanda meme kanseri açısından bu alana bağlı olarak doğrudan ilgilidir aynı zamanda yaşanan sorunlara bağlı olarak obeziteden de kaynaklı olarak kansere yakalanma riski de var olur.

5- Belli bir Yaştan Sonra düzenli kontroller sağlanmalı

İnsanların belli bir yaşa kadar düzenli bir şekilde kontrolleri sağlanmalıdır. 40 yaşından sonra düzenli bir şekilde rutin kontrollerin yapılması gerekir.

6- Sigara içmeyiniz

Meme kanserini yaşamanın en büyük nedeni sürekli olarak nikotin tüketimidir. Burada nikotin tüketimini de azaltmaya bağlı olarak sağlıklı bir yaşama ve bünyeye de sahip olabilirsiniz.

7- Stresten uzak durunuz

Sağlıksız bir yaşam biçiminin de yolu yine stresten geçmektedir. Buna bağlı olarak stresin yaşattıklarını engellemek açısından meme kanserini de engelleyebilirsiniz.

8-Aile geçmişine bakılmalı

Kanser rahatsızlıklarına bağlı olarak aynı zamanda aile geçmişine de bakılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra meme kanseri azaltacak 8 nedene bağlı olarak bu rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu