Diyet Önerileri

Zone Diyeti Nasıl Yapılır?

Zone Diyeti Nasıl Yapılır?

Uzun yıllardan beri insanlar zayıflamak için çok çeşitli yöntemler üzerinde durdular. Bu yöntemler zaman içinde diyet adını aldı. Şu anda diyet ve zayıflama direkt olarak sağlıkla ilgili olduğu için önemli bir sektör haline gelmiş durumda. Diyet denildiğinde insanların aklına çok farklı diyetler gelebiliyor. Bu diyetlerden bir tanesi de Zone diyeti. Bu diyet diğer diyetlerden biraz farklı. Bu fark insanların bu diyeti diğer diyetlere göre daha severek yapmalarını sağlıyor.

Zone diyeti diğer diyetlerden farklı olarak insanların neler yediğinden çok yediklerinin kalorisi ile ilgilenmekte. Bir başka deyişle kalori hesabı yapılarak uygulanmakta. Her öğün için ayrı bir kalori hesabı mevcut. Bu hesaplar doğrultusunda ise ne yediğiniz değil ne kadar kalori tükettiğiniz ön plana çıkmakta. Her öğün hesap edildiğinde ortaya günlük bazda ne kadar kalori alınması gerektiği çıkıyor. Bu oran günlük olarak %40 karbonhidrat ve %30 protein ve yağ. Bu değerlere dikkat edilerek vücutta bulunan glisemik miktarının düşük seviyede tutulması ve bu sayede de kilo verilmesi amaçlanmakta.

Zone diyeti ilk olarak kişilerin kronik hastalıklarını tedavi amacıyla ortaya çıkmıştır. İlerleyen zamanlarda ise kilo verdirdiği gözlemlendiği ve vücuda herhangi bir zararının bulunmadığı görülmüş ve bir diyet olarak uygulanmaya başlanmıştır.

Glisemik miktarının düşük tutulmaya çalışılması aynı zamanda kan şekeri miktarının da düşük olmasına sebep oluyor. Bu da özellikle kalp rahatsızlığı yaşayanlar için direnç arttıran bir etkiye sahip. Bununla birlikte tüm dünyanın muzdarip olduğu obezite rahatsızlığı için de önemli bir tedavi yöntemi. Obezite rahatsızlığı yaşayanlar düzenli bir şekilde bu diyeti yaptıklarında ciddi şekilde kilo verdikleri gözlemlenmiştir. Bu kilo verme sırasında dışarıdan hiç bir tıbbi müdahale yapılmasına da gerek kalmamıştır.

Öğünlerde Neler Tüketilir?

Zone diyeti yaparken öğün oranları 1/3 ve 2/3 olarak ayarlanır. 1/3 oranında protein tüketilirken geriye kalan 2/3 oranında ise meyve, sebze, zeytinyağı ve badem yağı gibi gıdalar tüketilir. Bu diyeti yaparken karbonhidrattan uzak durmak gerekiyor. Bununla birlikte bu diyeti uygulayan bazı kişilerin kilo vermeleri yerine kilo aldıkları da görülmüştür. Buradan çıkarılan sonuç ise diyetin sonuçlarının her bünye üzerinde farklı şekilde görüldüğüdür. Her diyette olduğu gibi bu diyete başlamadan önce uzman bir diyetisyen ile görüşmek diyetin yararlı olması bakımında da faydalı olacaktır.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu