Sağlık Haberleri

Potasyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Potasyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

 

Potasyum, hücre ve çeşitli organların bütün fonksiyonlarını tam olarak düzenli bir şekilde yerine getirebilmeleri açısından anahtar olan mineral çeşitlerindendir. Tıpta ismi “hipokalemi” şeklinde tabir edilen potasyum eksikliği başka bir sebebe bağlı olmadan rahatlıkla görülebileceği üzere müshil etki oluşturan veya yan etkiler arsında yine vücudun aşırı su kaybetmesine sebep olan ilaçların düzenli kullanımları sonucunda görülebilmektedir.  Potasyum vücudunuzdaki bütün kaslarda olduğu üzere kalp üstünde de oldukça aktif bir rol oynar. Düşük potasyum oranları düzensiz kalp atışları veya aritmiye kadar sebep olabilmektedir. Bir kalp rahatsızlığı bulunan bireylerde yine bu risk oranı oldukça yükselmektedir. Vücudunuzun oldukça uzun dönemli bir çeşit ishal veya tekrarlayan kusma benzeri sebeplerden dolayı aşırı bir şekilde potasyum kaybetmesi kalp krizi de oluşturabilmektedir.

Potasyum Eksikliğinin Kaslar Üzerindeki Etkileri

Düşük potasyum değeri kalp kaslarında olduğu üzere diğer farklı kaslarda da çeşitli olumsuzluklara sebep olabilmektedir. Kaslarda oluşabilen belirtiler spazm, seğirme ve çeşitli kramplar olabilmektedir. Yine bu belirtlere göre kaslara iğne batıyormuşçasına çeşitli hissiyatlar olabilmektedir. Her kas potasyum eksikliğinden rahatlıkla etkilenebileceği üzere bu gibni belirtiler genellikle bacak ve omuz kaslarında, kol kaslarında görülebiliyor. Potasyum oranı oldukça düşük bir seviyeye gelirse vya da oldukça uzun süreli bir çeşit potasyum eksikliği yaşamakta olan bireylerde kaslar paralize olabilmektedir ve bu yine çeşitli organlarda oldukça ciddi problemler oluşturabiliyor. Sindirim sistemi doğru bir şekilde çalışmayabilir ve çeşitli kabızlık hallerine de sıkça rastlanabilmektedir.

Potasyum Eksikliğinde Farklı Belirtiler

Potasyum eksikliği yaşamakta olan hastalar sürekli bir şekilde güçsüzlük, yorgunluk gibi çeşitli fiziksel belirtilere ek bir şekilde huzursuzluk, zihin karışıklı gibi çeşitli duygusal belirtiler de gösterebilmektedir. Susuzluk ve aşırı sık bir şekilde idrara çıkmak gibi belirtiler de bunlara eşlik edebiliyor. Potasyum eksikliğinin çeşitli belirtiler bazı farklı hastalıkların belirtileri ile eşleşebiliyor. Örnek vermek gerekirse gereğinden fazla susuzluk, idrara oldukça sık bir şekilde çıkmak da diyabet belirtisi olabiliyor. Bu sebeple doktorunuzun en doğru teşhisi koyabilmesi için bu testleri yaptırmalısınız. Ayrıca bu testler sonucuna göre de doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu