Sağlık Haberleri

Boğaz Ağrısına Neler İyi Geliyor?

Boğaz Ağrısına Neler İyi Geliyor?

 

Boğaz ağrısı viral veya bakteriyel enfeksiyonlar sonucunda görülebilmektedir. Genel olarak soğuk algınlığı ve grip hastalığının belirtisi olarak da meydana gelen boğaz ağrılarını hafifletebilmeniz için çeşitli bitkisel, doğal yöntemleri denemeniz gerekir. Fakat soğuk algınlığı sebebi ile oluşmamış olan bakteriyel enfeksiyonlar yine antibiyotik ile geçebilirler bu yüzden mutlaka hekiminize başvurmalısınız. Acı biber, tuzlu su gargarası, elma sirkesi ve adaçayı gibi çeşitli doğal yöntemler 2 – 3 saat içerisinde boğazınızı yumuşatmaktadır ve ağrıları hafifletirler. Bütün önlemlere rağmen 5 6 gün boyunca devam eden ağrılar var ise mutlaka hekiminize bir gözükmeniz gereklidir.

Tuzlu Su Gargarası: 200 ml ılık su içerisine 5 veya 6 gram kadar yani 1 çay kaşığı kadar tuz atmalısınız. Bu karışım ile gün içerisinde düzeni bir şekilde gargara yapıp şişlik ve ağrıları hafifletmeniz oldukça mümkündür. Burun akıntınız da var ise gargarayı sıklaştırmanız oldukça iyi olacaktır.

Acı Biber İle Gargara: Arnavut biberinin tozu, acı biber veya pul biber de kullanılarak hazırlayabileceğiniz gargara sayesinde boğazınızdaki çeşitli ağrıları hafifletmeniz oldukça mümkündür. 250 ml değerinde bir şişe su içerisine bir çay kaşığı kadar seçmiş olduğunuz biberi atıp güzel bir şekilde karıştırmalısınız. Yine bu suyu günde sık bir şekilde gargara yapabilmek için kullanmanız yeterli olacaktır. Diliniz de biraz yanabileceğinden dolayı dikkatli olmalısınız fakat boğaz ağrınızı kesinlikle yumuşatacağından emin olabilirsiniz.

Bitki çayları: zencefil çayı, nane çayı, adaçayı gibi çeşitli bitki çayları boğaz ağrınızı hafifletecektir ve kuruyan boğazınızı yumuşatacaktır. Yine bu çaylara bal ekleyip etkilerini olumlu ölçülerde arttırmanızda mümkündür.

Karanfil çayı: 2 – 3 çay kaşığı kadar öğütülen veya toz şekline getirilmiş olan karanfili suya eklemelisiniz ve yine karıştırmalısınız. Arkasından bununla gargara yaparak boğaz ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Ayrıca antibakteriyel özelliği sayesinde oldukça faydasını görürsünüz.

Zencefil ile su karışımı: Zencefilin mide bozulmalarına son derece iyi geldiğini bilmeyen yoktur. Zencefilin boğaz ağrılarını olumlu ölçülerde hafifletebileceğini de bilmeniz yeterlidir. Sinüsleri de açıyor ve boğazınızın ve burnunuzun temizlenebilmesine olanak tanıyor. Bunlara ek olarak antiinflamatuar fonksiyonu da bulunmaktadır. Yüksek oranda fayda için taze zencefil kullanmanız iyi olacaktır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu