Kadın Dünyası

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Nedenleri 

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Nedenleri 

 

Erkeklerde cinsel isteksizlik, hemen her dönemde görülebilir. Bunun başlıca nedenleri genelde stresten ve fazla alkol tüketmekten kaynaklıdır. Bazen kalp ve damar hastalıklarından da kaynaklı olabilir. Böbrek rahatsızlıkları, diyabet, fazla ilaç kullanımı gibi nedenlerde erkeklerde cinsel isteksizliğe yol açabilir.

İlerleyen yaşlarda, evlilikte yaşanan ciddi problemler, sık yaşanan tartışmalarda cinsel isteksizliğe neden olabilir. Vücuttaki vitamin eksikliği, bir süredir kullanılan anti depresan da kişide, cinsel isteksizlik yapabilir.  Bu isteksizliğin üstesinden gelebilmek için, sorunun nedenini tam anlamıyla öğrenmek gerekir. Psikolojik ya da mental sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Ancak sorunun kaynağına inerek sorun çözülebilir.

Cinsel İsteksizliğin Belirli Bir Yaşı Var mı? 

Cinsel isteksizliğin, erkeklerde belirli bir yaş sınırı yoktur. Çok genç yaşlarda bile görülmesi mümkündür. Yeni evlenen ya da ilk cinsel ilişkisinde başarısız olan erkeklerde cinsel isteksizlik olabilir. Bu durum özgüvensizlikten kaynaklı olabilir. Öğrencilik çağlarında yaşanan yoğunluk ve stresten dolayı da ergenlik çağlarında bile cinsel isteksizlik olabilir.

Fakat en fazla görülen zamanlar 50 yaşından sonraki yaştır. Erkeklerin genelinde yaşanabilen bir durumdur. Bu sorun testesteron eksikliğinden kaynaklanır. Andropoz olarak adlandırılır. Kadınlarda görülen, menapoza benzer bir durumdur. Bu isteksizlikler, direk olarak ereksiyon durumunu etkilemez. Gereken tedaviler uygulanarak, normal bir cinsel yaşama geri dönülebilir.

Cinsel İsteksizlik Nasıl Giderilir?

İlk olarak, isteksizliğin nedeni belirlenir. Bu neden fiziksel ya da psikolojik bir sorundan kaynaklı olabilir. Eğer fiziksel yaşanan bir hastalıktan kaynaklı ise hastalığın tedavi edilmesiyle, cinsel isteksizlik sorunu ortadan kalkar. Fakat psikolojik bir sorun varsa, bunun için de gereken tedavi görülmelidir. Psikiyatriste gitmek yarar sağlar. Bu iyileşme süresinde, eşlerin birbirine karşı anlayışlı ve sabırlı olmaları gerekir. Bu durum için birbirlerini zorlamaları doğru olmaz.

Bu durumun düzelmesi için, kişi hem terapi görüp hem de egzersiz yapabilir. Fiziksel egzersiz yapmak, cinsel isteğin artmasına yardımcı olur. Beslenme şekli de kısmen cinsel istek konusunda kişiye yardımcı olabilir. Bunun için doğal şekilde beslenmek sağlıklı olacaktır. Gerekli uygulamalar yapıldığında, zaman içinde cinsel yaşam düzene girecektir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu