ÖneriyoruzYaşam Tarzı

Unutulmaz Filmler

Unutulmaz Filmler

 

Eski filmlerin tadı bir başkadır. Siyah beyaz olsalar da filmlerin diyaloglarındaki renklilik gri görüntünün soğukluğunu giderir. Unutulmaz film kuşağında bir film var ki ihanet, aç gözlülük, bencillik, soygun, plan zeka, heyecan, ihanet ve daha ne beklerseniz fazlasıyla var. Filmin adını merak ediyorsunuz tabi, hemen verelim: The Killing 1957

Filmi 2015 yılında izliyoruz ve büyük bir keyif alıyoruz. Oysa yeni kuşak filmlerde bir kez izlendikten sonra tıpkı ilk kez demlenen bir çay tadı verirler, sonra aynı çay soğuyunca ısıtıp ısıtıp içemez insan. Eski filmler ise eskidikçe daha bir lezzetleniyor.

Yeni filmlerin, onca teknolojik imkanlara yüksek çözünürlük konforuna rağmen bir türlü eski tadı verememesinin sebebi nedir? Neden eskilerin Stanley Kubrick gibi Alfred Hitchcock gibi dehalar yetişmiyor bilinmez… Filmimize dönecek olursak; unutulmaz film kuşağında sizlere tanıtacağımız film, aslında bir soygun filmi…

Uzun yıllar Alcatraz meşhur hapishanesinde yatan Johny Clay sevgilisi ile yeni bir hayat kurmak ister. Bunun için para gerekmektedir ve Johny kolay para bulmak için bir plan hazırlar.

Böyle bir plan hazırlamak, zamanlama yapmak ve plan süresince hatasız ve dakikası dakikasına her şeyin düşünüldüğü zeka kokan bir plan hazırlamak filmin konusunun alındığı Clean Break romanının yazarı Lionel White’nin muazzam zekasını gösteriyor.

Fakat soygun yapmak hele de at yarışlarının yapıldığı ortamda hasılatın hepsini çuvala doldurup kaçmak o kadar kolay değildir. Ortaya çıkan aksilikleri izleyince yerinde duramıyor kahkaha atıyor insan. Hele ki filmin finalinde kahramanımızın yüzündeki mutluluk ifadesi, yüzyıllar geçse de anlatılacak bir ifadedir. Eğer gerçek bir film izlemek istiyorsanız The Killing 1956 filmini izleyin.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu