Kadın Dünyası

Adet Dönemi Hangi Yaşta Başlar, Kaç Yaşına Kadar Sürer

Adet Dönemi Hangi Yaşta Başlar, Kaç Yaşına Kadar Sürer

 

Ergenlik çağına yetişmiş sağlıklı her kadın her ayın belirli günlerinde âdet kanaması görür. Bütün kız çocukları belirli bir yumurta rezervi ile dünyaya gelir ve ergenlikten menopoz dönemine kadar yumurtalığında bir tane yumurta oluşarak bu yumurtalar biter.

Dünya geneline bakıldığında genç kızlar en erken 9 en geç ise 15 yaşında regl olmaya başlar. 9 yaşından erken 15 yaşından da geç adet olunması normal dışı bir durum olarak nitelendirilir. Ergenliğe girmiş kızların erken veya geç adet olmasının sosyal, duygusal, genetik gibi birçok sebebi olabilir. Bu bağlamda nedenler araştırılarak uygun tedaviye başlanır.

Regl dönemi belirli bir yaşta başladığı gibi belirli bir yaşta da son bulur. Bu durum menopoz olarak adlandırılır.

Menopoz âdet kanamasının artık tamamen durmasıdır. Âdet kanaması 1 yıl gerçekleşmediyse bu menopoz olarak değerlendirilir. Peki kadınlar kaç yaşında menopoza girer, işte cevabı;

Genellikle menopoz 45-55 yaşları arasında gerçekleştiği gibi bu durum kişilerde değişiklik gösterebilir. İstisnai durumlar göz önünde bulundurulursa bu yaş 35-58 olarak da nitelendirilir. Bunun nedeni genetik olabildiği gibi sosyal çevre ve yaşam biçimi ve kronik hastalıklarda kullanılan ilaçlar gibi birçok durum söylenebilir.

Kızlarda Ergenlik Belirtileri

Ergenliğe adım atmış genç kızlarda birkaç belirti vardır. Bu durum her genç kızda farklılık gösterir ve farklı bulgular ile başlar. İşte ergenlik belirtileri;

  • Genital bölgede ve koltuk altında tüylenmenin başlaması
  • Meme büyümesi
  • Regl döneminin başlaması
  • Yüz bölgesinde ve vücudun belirli bölgelerinde sivilce çıkması
Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu