Pratik Bilgiler

Su İçmenin Vücuda Faydaları Nelerdir?

Su İçmenin Vücuda Faydaları Nelerdir?

 

Vücudumuzun %98’ i sudan oluşur. Vücuttaki her bir hücrenin büyük bir kısmı da sudan oluşur. Bu nedenle vücuttaki sistemlerin çalışmasında da su oldukça önemlidir.

Vücudumuzda Yeterli Su Bulunmazsa Ne Olur?

Hücrelerin vücudun her bölümüne besin ve kan taşımasından dolayı her organda  sağlık bozulması yaşanılabilir. Deri esnekliğini kaybeder. Organlar çalışamaz hale gelir. Beyin yeterli sıvıyı alamadığı için bilinç kaybı, aşırı basınçtan dolayı tansiyon hastalığı çıkabilir. Kişide yaralar meydana gelebilir. Daha birçok durum söz konusudur. Bu nedenle sağlıklı yaşam için mutlaka yeterli miktarda günlük su tüketilmelidir.

Vücudumuz İçin Suyun Önemi

İnsan vücudu için suyun faydaları saymakla bitmez. Bunun için sağlıklı yaşamda su çok önemlidir.

  • Sistemlerin çalışması için gereklidir.
  • Hücrelerin besin ve oksijen taşımasında faydası vardır.
  • Doku ve organların korunmasında yardımcıdır.
  • Bağırsakların ve mide mukozasının kendini korumasında faydalıdır.
  • Cildimizin esnekliği için gereklidir.
  • Hücrelerin beyine besin ve kan taşımasında faydası vardır.

Günde Ne Kadar Su İçilmeli?

Kişinin boy ve kilosuyla orantılı bir miktar olması ile birlikte sağlıklı bir insanın günde 2,5 litre su alması gerekir. Kaybedilen su oranı da yine bu miktarda önemli rol oynar. İnsanlar terleyerek, tükürük bezleri yoluyla, idrar yoluyla ve gaita yoluyla su kaybederler. Kaybedilen su yerine yeterli su alınmazsa sağlığa zararlı durumlar oluşabilir. Bu nedenle dikkat edilmelidir. Su içmek için illa vücuttan sıvı atılımını beklemek gerekmez. Bireyler özellikle sabah aç karnına olmak üzere sıvı alımına başlayabilir. Susamayı beklememek ve bol bol sıvı almak gerekir.

Su İçmenin Vücuda Faydaları

Su içmenin vücuda faydaları şunlardır; Yaşlanmayı önler. Derinin esnekliğini kaybetmesini önler. Vücut ısısını ve dengesini korur. Hücrelerin besin ve kan taşıması için önemlidir. Organların düzgün çalışmasını sağlar. Eklem bölgelerinin hareketi ve esnekliği için önemlidir. Kabızlığı önler, bağırsak salgıları için önemlidir. Mide suyu salgısını artırarak kolay hazmı sağlar. Vücuttaki organların korunmasını sağlar. Göz sağlığı için oldukça önemlidir.

Sağlığı korumak adına herkesin dikkat etmesi gereken temel besin kaynağı sudur. Her canlının ihtiyaç duyduğu, vücudun yaşam fonksiyonları için en gerekli maddedir. Sağlıklı yaşamın ilk şartıdır. Her hastalığın temelinde su içmeme sorunları vardır. Dikkat edilmelidir.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu