AŞK

Platonik Âşık Olmak Ne Demektir?

Platonik Âşık Olmak Ne Demektir?

Platonik; Türkçe karşılığı sorgulanmayan aşk anlamında kullanılır. Aslında biraz imkansız, gerçekleşmesi zor bir aşktır. Genelde ergenlik döneminde olan gençlerde çok sık görülür bir yandan iyi bir yandan da kötü ve zor bir süreçtir ve uzun bir zaman alır.

Platonik Âşık Olmanın İyi Yanları Var mıdır?

İlgili Makaleler

Hiçbir zaman karşılık beklenmez ve kırılma ihtimaliniz normal bir ikili ilişkilere göre oldukça azdır. Her zaman size mükemmel, hatasız, kusursuz görünür. Kötü huylarını, davranışlarını görmek istemezsiniz. Çünkü o zaten sizin içinizde kendinizin tek yaşadığı kimsenin bilmediği bir duygudur. Platonik aşk tek taraflı olduğu için karşılıklı olanlara kıyasla kolaydır ve o kişiye olan beğeniyi, sevgiyi uzun tutar. Biri size platonik âşıksa anlamanız çok zor olacaktır. Çünkü size hep yakın olmak isteyeceklerdir. Bunun içinde yapmaları gereken size normal bir arkadaşmışsınız gibi davranmalarıdır. Çok saf bir aşktır, zararsızdır.

Platonik Âşık Olmanın Kötü Yanları

Bir süre sonra bu aşk bir saplantı haline gelebilir ve bu süreç sizi oldukça olumsuz etkiler. Artık aşık olduğunuz kişi size karşı artniyetsiz kötü bir kelime veya harekette bulunursa bile bunu oldukça içselleştirirsiniz psikolojiniz etkilenebilir. Bunun aksine iyi bir davranışta bulununca da buna fazlasıyla anlam yüklerler ve sonunda büyük bir olasılıkla hayal kırıklığına uğrarlar.

Bazen platonik âşık kişiler bunu bir ilişkiye dönüştürmek yerine platonik olarak devam etmek onları daima mutlu eder. Çünkü karşılık alamayacağından olumsuz bir durum olacağından korkarlar. Veya bir ilişki yaşasalar bile bir süre sonra biteceğine inanırlar, uzaktan sevmek onlara daha cazip gelir. Ama tabikide bu hiç ilişki yaşanmayacak anlamına gelmez.

Platonik aşık kişiler aşık oldukları kişiye hayatlarının, yaşamlarının tam merkezine koyarlar ve aşık oldukları kişinin olumlu veya olumsuz davranışlar aşık olanların hayatını oldukça derinden etkiler ve çok sarsılırlar.

Platonik Aşktan Nasıl Kurtulunur?

Onu bir şekilde aklınızdan ve en önemlisi hayatınızın merkezinde çıkarmalısınız. Telefonunuzdan silmek veya sosyal medyanızdan çıkarmak platonik aşktan kurtulmada iyi bir yol olabilir. Kendinize farklı bir ortam kurup arkadaşlar edinip o kişiden uzakta arkadaşlarınızla bol bol zaman geçirin.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu