Pratik Bilgiler

Fasulye Daha Kolay Nasıl Pişer?

Fasulye Daha Kolay Nasıl Pişer?

 

Türk mutfağının vazgeçilmezi olan fasulye yemeği, evlerde çok sık tüketilir. Fasülyenin pişmesi oldukça önemli bir konudurç Fasulye daha kolay nasıl pişer? İşte cevabı…

Fasulye daha kolay nasıl pişer? Türk toplumunun vazgeçilmez yemeği fasulyedir. Her evde haftada en az bir defa pişer. En gencinden en yaşlısına herkesin beğendiği bir lezzettir. Fasulye, bakliyatlar arasında en zor pişen gıdadır. Pişirilmesi oldukça zor olan bu bakliyat doğru yöntemler kullanılırsa fazla uğraş gerektirmez. Fasulye yemeği için birkaç püf noktayı bilmek gerekir.

Fasulye Pişirmesinin Püf Noktaları

Hemen hemen her evde pişen fasulye yemeği, oldukça sevilen bir lezzettir. Bu yemek hazırlık aşaması gerektirir. Pratik bir lezzet olmaktan çok uğraş gerektirir. Fakat birkaç püf noktayla pişirilme ve hazırlık aşamalarını kolaylaştırmak mümkündür. Fasulye daha kolay nasıl pişer? Pişirme yöntemi için birkaç farklı ürünle birlikte hazırlanabilir. Bunlardan bazıları şöyledir;

  • Karbonatla pişirmek.
  • Haşlama suyuna süt eklemek.
  • Bir gece öncesinden suya bırakmak.
  • Haşlama suyuna kabartma tozu koymak.

Karbonatla Pişirme Yöntemi

Fasulyeyi kıvamında ve kolay bir şekilde pişirmek için birkaç püf noktası bulunuyor. Fasulye daha kolay nasıl pişer? Karbonatla pişirmek kolay pişirme yöntemlerinden biridir. Haşlama suyuna bir tatlı kaşığı karbonat eklemek, fasulyenin güzen pişmesi ve dağılmasını engeller.  Sert pişen fasulye suyuna eklenen karbonatla yumuşar.

Haşlama Suyuna Süt Eklemek

Fasulyeyi hızlı bir şekilde pişirmenin en bilinen yöntemi haşlama suyuna süt eklemektir. Bu sayede fasulyenin pişme süresi kısalır. Süt ile pişen fasulyenin lezzeti de iki katına çıkar. Hem yumuşak bir yapıda olur hem de dağılmaz.  Aynı zamanda süt, fasulyenin üzerinde bulunan zarın da ayrılmasını engeller.

Bir Gece Öncesinden Suya Bırakmak

Fasülye pişirmek için birçok farklı yöntem bulunuyor. Toplumumuzda fasulye yemeği için en sık kullanılan yöntem bir gece öncesinden fasulyeleri suya koymaktır. Bu yöntem buna benzer daha birçok bakliyat için de kullanılır. Bir gece öncesinden bol suyun içerisinde bırakılan fasulye, sabaha kadar bekler. Sabah ise fasulyeler yumuşak bir hale gelir. Fazla asitini az da olsa bırakır. Fasulye daha kolay nasıl pişer? Suda bekleyen fasulyelerin pişirilmesi oldukça kolaydır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu