Yaşam Tarzı

Oturarak Çalışanlar için Bel Yastığının Faydaları

Bel yastığı ya da bel destek yastığı olarak bilinen bu ürünü oturarak çalışanlar hemen keşfetmeli!

Günümüzde birçok iş sahası oturarak çalışmayı gerektirmektedir. Saatler boyu aynı pozisyonda oturan kişilerde zamanla şiddetli sırt ve boyun ağrıları gözlemlenmiştir. Bu ağrılar yanlış duruş ve oturuştan kaynaklanmaktadır. Tedbir alınmaması durumunda insan sağlığına ciddi şekilde zarar verecek rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Bel Yastığı Yararlı mı?

Ortopedik bel yastığı, çalışma alanını daha rahat ve konforlu hale getirmek için en kullanışlı ve kolay çözüm yoludur. Ortopedik bel yastığı medikal özellikte olup, uzun saatler boyu aynı pozisyonda çalışan kişilerde yanlış duruştan kaynaklı ağrıların oluşmasına engel olmaktadır. Henüz bel, boyun ve sırt ağrısı çekmeyen kişiler, bu tarz rahatsızlıklarla karşılaşmamak için mutlaka bel yastığı edinmelidirler. Yine uzun zaman bu ağrılarla mücadele etmiş olan kişiler de ortopedik bel yastığını kullanarak zaman içerisinde bu ağrılardan kurtulabilirler.

Ortopedik Bel Yastığı Kullanım Alanları

Bel yastığı, insan vücudunun anatomik yapısı baz alınarak üretilen bir üründür. Sadece çalışma ortamları ile sınırlı olan bir kullanım alanı yoktur. Rutin çalışma düzenine sahip kişilerin ofis ve işyeri dışında da vücut sağlıkları ile oturuş pozisyonlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Eğer araba koltuğunuz ile beliniz arasında boşluk kalıyor ve gün içerisinde düzenli olarak araba kullanıyorsanız, arabanızda mutlaka ortopedik yastık kullanmalısınız.

Ortopedik bel yastığı, doğru pozisyonda durmanızı sağlayan bir üründür. Bellinize uyguladığı yumuşak baskı ile omuriliğinizin yapısını koruyarak oturmanızı sağlar. Ofis çalışanlarının yanı sıra home-ofis çalışanların da, vücut yapılarını korumak, şiddetli bel ve sırt ağrılarından korunmak için mutlaka ortopedik bel yastığı edinmeleri gerekmektedir. Kullananlar, sırt ağrılarına karşı bel yastığı ile ne kadar rahat ettiklerini anında fark edeceklerdir.


Sırt Ağrılarına Karşı Bel Yastığı İle Birlikte Alınabilecek Önlemler

Sırt ağrılarına karşı alınacak önlemlerin başında özellikle ofis çalışanları için yukarıda da bahsettiğimiz ortopedik bel yastığı gelmektedir. Ancak bununla birlikte alınacak çeşitli önlemler vücut sağlığınızı korumanızı sağlayacak, kas ve eklem ağrılarına karşı sizi koruyacaktır.

  • Oturarak çalışanların özellikle sırt duruşlarına dikkat etmesi gerekmektedir. Sırtın kambur, baş ve boynun öne doğru eğik şekilde oturulması kronik ağrıların meydana gelmesine neden olur. Bunun yerine baş normal pozisyonda, omuzlar geride, sırt dik ve kendinizi germeden bedeninizi gevşek tutarak oturma alışkanlığını edinmelisiniz.
  • Çalışırken kullandığınız sandalyenin ortopedik olmasına dikkat edin. Mutlaka beli destekleyen ortopedik yastıklar edinerek çalışma sandalyenizde devamlı olarak kullanın.
  • Masanın kenarının mide seviyesinde olmasına dikkat ederek, sandalyenizi çalışma masanızın yakınında tutun. Böylece masaya doğru eğilirken kambur durmamış olursunuz. Ayrıca masa ve sandalyenin birbirine orantılı olmasına dikkat edin.
  • Bilgisayar ekranı ve klavyeyi başınız ile paralel olacak şekilde kullanın. Çapraz olarak kullanmanız halinde şiddetli boyun ağrıları yaşayabilirsiniz.
  • Aynı pozisyonda yarım saatten fazla durmamalısınız. Aralıklı olarak hareket etmeli, omurganızı esnetmeli, gevşeme egzersizleri ile bedeninizi rahatlatmalısınız.
  • Ofiste devamlı olarak telefon kullanıyorsanız, telefonu baş ve omuz arasında sıkıştırma alışkanlığınıza son vermelisiniz. Sürekli olarak aynı pozisyonda telefonla konuşmanız daha sonra şiddetli ağrılara hatta boyun fıtığına yol açabilmektedir. Devamlı olarak telefon kullanmanız gerekiyorsa, kulaklıktan yardım almalısınız.
  • Eğilirlerken ya da yüksek bir yere uzanırken vücudunuzun yükünü belinize vermeyin. Eğilmeniz gerektiğinde çömelin ve yüksek bir yerden bir şey almanız gerektiğinde tabure kullanın.
  • Araba koltuğunuzda ortopedik bel yastığı kullanarak, koltuk ve beliniz arasındaki boşluğu doldurun.
  • Ofiste ve arabada boynunuzu ve belinizi aniden hareket ettirmekten kaçının.
  • Eğer uzun saatlerinizi ofiste oturur pozisyonda çalışarak geçiriyorsanız geceleri uyurken ortopedik yastık kullanmanız daha rahat uyumanıza yardımcı olacaktır. Bu şekilde gün içerisinde oluşan boyun ağrılarınızı giderebilirsiniz.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu