Pratik Bilgiler

Yabancı Diziler Neden Çok İzleniyor

Yabancı Diziler Neden Çok İzleniyor

Günümüzün yegane fenomenlerinden bir tanesi de yabancı dizi izleme tutkusu. Özellikle üniversite gençliği başta olmak üzere pek çok insan yabancı dizi izlemeye bayılıyor. İzlenen tür diziler değişse de yabancı dizi takip etme merakı herkesi etkileyen bir duruma dönüşmüş durumda. Yabancı diziler özellikle internet siteleri aracılığıyla takip ediliyor. İnternet, dizi izleme sektörünü adeta domine etmiş durumda. Bu gelişen durumun ekonomik boyutu da var. Bu işten ciddi miktarda para kazanan insanlar mevcut.

 

Peki neden yabancı diziler oldukça fazla bir biçimde tercih edilmekte? Özellikle gençler Türk dizilerinden pek etkilenmezken yabancı dizileri ölesiye takip etmekteler? Bu durumu tetikleyen temel unsurlardan bir tanesi gençlerin vizyon sahibi olmaları. İzledikleri yapımların kaliteli olmasına önem gösteriyorlar. Kapı dinlerken gerçekleri öğrenen kadın klişesi gibi klişelerden bıktıklarından ötürü sürekli aynı şeyleri tekrarlayan yapımlardan uzaklaşmaktalar.

Diğer yandan Türk dizilerinin aşk takıntısını aşamamış olması da bir başka etkeni oluşturuyor. İnsanlar artık aşk muhabbeti izlemekten, dinlemekten bıkmış durumda. Bunun da yanında dizilerimizin aşırı muhafazakar yapısı gençlerimizin çılgın yapısıyla uyuşmuyor. Özellikle ABD dizi sektörünün marjinallikten uzak cesur yapımları insanlarımızın ilgisini çekiyor.

 

Açıkça söylemek gerekirse Game Of Thrones gibi bir dizi kimin ilgisini çekmez ki? Her diyalogu özenle yazılmış ve hazırlanmış, sahneleri inanılmaz destansı ve etkileyici. Açıkça söylemek gerekirse eğer Türk dizi sektörü kendisini düzeltmezse gelecekte çok daha fazla izleyici kaybedecek. İnsanlar yoğun bir biçimde yabancı dizilere yönelecek.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu