Sağlık Haberleri

VİTAMİN EKSİKLİĞİNİN 10 İŞARETİ

VİTAMİN EKSİKLİĞİNİN 10 İŞARETİ

 

İnsan bedeni, makinelere benzemektedir. Nasıl bir makinenin bakımı, yağları zamanında yapılmasa hatalar ve sorunlar ile karşılaşıyorsa insan bedeni ve ruh sağlığı gereken vitaminleri uygun ve yeterli şekilde almadığında vücut çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşmaktadır. Her ne kadar doğal yollar ile vitamin desteği alabilsek dahi işin uzmanı olan doktorlara danışmakta fayda var. Peki siz vücudunuzun ne kadar vitamine ihtiyaç duyduğunu biliyor musunuz? Vücudunuzda vitamin eksikliğinde ne gibi sorunlarla karşılaşacağınız aşağıda maddeler halinde listelenmiştir.

1)  Görme Konusunda Problemler Yaşıyorsanız;

A vitamini eksikliğinde gözlerinizde görme konusunda çeşitli sıkıntılar çekebilirsiniz. A vitamini eksik olduğu zaman gözünüzde kornea ve göz akı parlaklığını kaybederek gittikçe kuru bir hal alır. Böylece gece körlüğü gibi bir problem ile karşılaşabilirsiniz.

2) Sürekli Yorgun Hissediyorsanız;

Gün içerisinde ne kadar uyursanız uyuyun ve fazla efor sarf etmediğiniz halde kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz? Bu yorgunluğun sebebi B1 vitamini eksikliği olabilir. Beyin enerji üretiminde B1 vitaminine ihtiyaç duyar. Yorgunluğunuzu atmak için B1 vitamin takviyesi almanız yerinde olacaktır.

3) Dilinizde ve Derinizde Çatlaklar Oluşuyorsa;

Vücudunuzda sürekli farklı yerlerde belirli aralıklarla egzama hastalığı ortaya çıkıyorsa, dilinizin ortasında oyuk gibi bir çatlak varsa ve bedeninizde özellikle göbek ve basen bölgesinde çeşitli çatlaklar var is B6 vitamininiz eksik demektir. B6 vitamini hücre yenilemesini hızlandırır. Bu vitaminin eksikliğinde hücre yenilenmesi oldukça yavaşladığından dolayı vücut kendini onarmakta zorluk çekmektedir.

4) Kansızlık ve Sürekli Üşüme Hissediyorsanız;

Kansızlık için birçok farklı sebep olsa da bu sebeplerden biri vitamin eksikliğidir. Folat olarak blinen B9 vitamini eksikliğinde DNA sentezi ve hücre bölünmesinde önemli bir yere sahiptir. Bu değişimler esnasında vitaminin eksikliğinden dolayı kişide kansızlık durumu görülür. Kişi normal hava şartlarında bile oldukça yüksek bir şekilde üşüme hisseder.

5) Zihin Yorgunluğu Yaşıyorsanız;

Bazen kendinizi bedenen dinç hissetseniz dahi zihnen hiçbir iş yapmak istemezsiniz. Yapmanız gereken işleri bile yapmayı erteliyor ve yapacak bir şey olmadığı halde zihnen odaklanamıyorsanız bu durumun en temel sebebi B12 vitamin eksikliğidir. B12 vitamin eksikliği çeken kişiler zihnen sürekli yorgun hissederler. Deniz ürünleri, et ürünleri ve süt ürünleri tüketerek bu vitamin eksikliğini giderebilirsiniz.

6) Vücudunuz En Küçük Darbede Morarıyor ve Kızarıyorsa;

Arkadaşınızla en küçük bir şakalaşmada bile vücudunuzda çeşitli morluklar ve kızarıklar oluşuyorsa C vitamini eksikliği çekiyorsunuz demektir. C vitamini vücudun kolajen yapısını desteklemektedir. Kolajen yapımında c vitamin eksikliği yaşandığı takdirde doku yıkılması meydana gelir. Doku yıkılmasından dolayı vücut en küçük darbelere karşı hazırlıksız olur ve çeşitli morarma ile kızarıklar gözlemlenebilir. Biber, portakal, mandalina gibi çeşitli meyve, sebzeler ile C vitamini eksikliğini giderebilirsiniz.

7) Kemiklerinizde Sürekli Ağrı Hissediyorsanız;

Reklamlarda sıkça görmüşsünüzdür. Çocuklar için kas ve kemik gelişiminde D vitamini içeren sütlerin tanıtımlarını. Bu durum aslında çocuklar için değil tüm insanlar için geçerlidir. Kemiklerde çeşitli ağrılar hissediyorsanız D vitamini eksiğini giderecek besin takviyesinde bulunmalısınız.

8) Kas Kaybı Yaşıyorsanız;

Genelde genetik bir hastalık olmasına rağmen bir kişi doğumundan çok sonraki yıllar içerisinde de kas kaybı yaşayabilir. Kas kaybı yaşanması durumunda vücudun denge problemleri ile sağlık problemleri ortaya çıkar. Kas kaybının yaşanmasında E vitamini eksikliği önemli bir rol oynamaktadır.

9) Kanamalarınız Çok Uzun Sürüyorsa;

Vücudunuzda en küçük bir kesikte bile aşırı bir şekilde kanama meydana geliyorsa, kadınlarda regl dönemi uzun ve olduğundan daha fazla kan gelmesi durumu yaşanıyorsa, bu durumu yaşayan kişilerin K vitamini desteği alması gerekmektedir. K vitamini eksikliği yaşayan kişilerde aynı zamanda idrar veya dışkıda kan görülmesi de gerçekleşebilir.

10) Saçlarınız Cansızsa ve Tırnaklarınız Kırılıyorsa;

Birçok kişi cansız saçlardan şikayetçidir. Cansız saçların birçok dışarıdan müdahale gibi etkenleri de olsa reklamlardan duyduğumuz bir tabir olan biotin eksikliği olan, H vitamini ve B vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu vitaminlerin eksikliğinde bir başka belirti ise tırnakların çok çabuk kırılması ve çok yumuşak olması gözlemlenmektedir. Son olarak tırnak uçlarında beyazlama ve yavaş uzama belirtileri de gözlemlenmektedir.

SON SÖZ

Bu yukarıdaki belirtilerin birçok farklı nedenleri olabileceği gibi, belirtilerin ortaya çıkmasında vitaminlerin eksik olması da gösterilebilir. Sizde bu belirtilerden bir veya daha fazlasını yaşıyorsanız ilk iş olarak uzman bir hekime görünmekte ve tedavi süreci hakkında bilgi almanız yararınıza olacaktır.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu