Pratik Bilgiler

Nar En Kolay Nasıl Ayıklanır? 

Nar En Kolay Nasıl Ayıklanır? 

 

Tarihin geçmiş yıllarında nar çok kutsal bir meyve olarak bilinmektedir. Ancak nar ayrıca tüketilme istendiğinde çok zor ayıklanmaktadır. Peki nar en kolay nasıl ayıklanır?

Nar en kolay nasıl ayıklanır? Ayıklanması en zor besinlerden biridir. Kabuğu dikkatli bir şekilde kesilerek çıkartılmalı ki içindeki tanelere zarar verilmemelidir. Narın kolay ayıklanması hakkında sizlere püf noktaları açıklayacağız. Ancak narın faydalarından da biraz bahsetmek isteriz. Böylece kolay bir şekilde ayıklandığı ve sağlık için faydasını bildiğiniz sürece bolca tüketebilirsiniz.

Nar Tüketimindeki Faydaları

Binlerce yıl öncesinde bereket sembolü olarak bilinir. Birçok derde devadır. İşte narın faydaları;

  • Doğal antioksidan özelliğine sahiptir.
  • Stres ve psikolojik sorunlarınıza karşı antidepresan etkisi vardır.
  • Kanser hücrelerini engellemektedir.
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. B ve C vitamini bolca bulunur.
  • Kansızlık ve demir eksikliğine takviye görevi görür.

Kış meyvesinin bu özelliklerini bilerek daha çok tüketmek isteyeceksiniz. Şimdi sıra kolay ayıklama yöntemlerine.

Kolay Nar Ayıklama Yöntemleri

Besin değeri bu kadar çok olan meyve olan narın kolay ayıklanması ile de şifa deposu vücudunuza sağlık katacaktır.

  • Narın baş kısmı olarak dala tutunmuş olan bölgeyi dairesel olarak kesin. Ve o bölgeyi çıkarın. Şimdi dikey olarak narın etrafında bıçakla bir tur atın. Meyvelerine zarar vermemeye gayret edin. Şimdi elinizle kestiğiniz yerleri yavaşça ayırmaya çalışın. İşte bu kadar kolay.
  • Bir başka yöntem ise baş tarafını kestiğiniz narın beyaz ince zarı var. Bu zarı takip ederek bıçağın ucuyla da kesebilirsiniz. Narın toplandığı bölgeler size yol gösterecektir.

Nar Ayıklarken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Narı bir bütün olarak kesmek istiyorsanız, narın tanelerini ayıran beyaz kısmını ortadan ayırmalısınız. Bu beyaz kısım nar tanelerine kolay ulaşmanızı sağlayacaktır. İsterseniz tahta bir kaşık ile de narın tanelerini çıkarabilirsiniz. Narı ikiye bölün. Yarısını narın olduğu tarafı avuç içinize alın. Ve tahta kaşık ile kabuk kısmına vurun. Taneler tek tek çıkacaktır. Bu yöntemler narın tanelerini çıkarırken etrafa sıçramasını engelleyecektir.

Narın kolay ayıklama yöntemlerini sizlere sıraladık ancak nar yemek istediğinizde mutlaka derin bir kap almanızı öneririz. Bu hem nar tanelerinin hem de suyunun etrafa sıçramasını engelleyecektir. Ve bir önlük kullanmanızı da tavsiye ediyoruz.

 

 

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu