Yaşam Tarzı

Pilatese başlamanız için 9 neden

Pilatese başlamanız için 9 neden

Pilates, duruş bozukluklarınıza iyi gelen ve vücudunuza esneklik kazandıran önemli bir egzersizdir. Eğer bu egzersizi yapmıyorsanız, hemen başlamanız için 9 neden…

Kişinin vücudunu tanıması

Kendi vücudunu tanımayan insanlar; doğru duruş ve hareketin nasıl olacağını bilmezler. Ancak pilates yapan insanlar vücutlarının tanırlar ve kendileri için en uygun duruş şeklini seçerek olası duruş bozukluklarının da önüne geçerler. Bu durum kişinin vücut kalitesinin artmasını sağlar.

Vücudunuzu dengede tutması

Vücut farkındalığı gelişmiş kişilerin; kasları, tendonları ve bağları güçlenir. Buda daha esnek bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Bu kişilerde denge sorunu çok azdır.

Yaralanmaları en aza indirmesi

İnsanların sakatlanma riski çok fazladır. Bu sakatlanmaların önüne geçilemese de güçlü ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanız bu yaralanmaları en aza indirecektir. Pilates bu karşılaşacağınız sakatlanmara karşı sizi hazırlıklı hale getirecektir.

Vücudun daha sağlıklı ve sıkı olması

Diğer egzersizlerde olduğu gibi pilateste de; sıkı bir vücut görünümüne kavuşabilirsiniz. Ancak daha sağlıklı ve fit görünmek için, bu egzersizi düzenli ve disiplinli bir şekilde uygulamalısınız.  Haftada en az 2-3 gün egzersiz yaparak hedefinize ulaşabilirsiniz.

Yağ oranının azalması

Pilatesi düzenli yaptığınız takdirde kaslarınız gelişir ve vücudunuzdaki yağ oranı azalır. Çünkü egzersiz yaparken kaslarımız enerjiye ihtiyaç duyar. Depolanmış yağlar enerjiye dönüşerek vücudumuzda yakılmaya başlar. Daha iyi sonuçlar alabilmek için bir beslenme uzmanına başvurmalı ya da düzenli şekilde beslenmelisiniz.

Kasların güçlenmesi

Pilates yapmanız kaslarınızı ve eklemlerinizi güçlendirir. Buda günlük hayatta yaptığınız hareketlerde daha az efor harcamanızı ve daha az yorgunluk hissetmenizi sağlar. Kaslarınız güçlenmesi kas yoğunluğunuz artmasıdır, buda sizi daha fit gösterir.

Aldığınız nefeslerin daha sağlıklı olması

Pilates sırasında doğru nefes alış-verişi yaptığınız için kaslarınız daha iyi çalışacaktır. Bu nedenle yaptığınız egzersizler daha etkili olacak ve bunun sonucunda oksijen kapasiteniz artacaktır. Buda günlük hayatın maratonunda daha az yorulmanızı sağlar.

Karın ve kalça kaslarının sıkılaşması

Pilates yaparken core kasları ve lumbopelvic bölgedeki karın ve kalça kasları yoğun bir şekilde çalışır. Buda vücut merkezini güçlendirir ve vücudun sıkılaşarak şekillenmesini sağlar.

İleri yaşlarda hayatınızın daha sağlıklı ve kaliteli olması

Orta ve daha ileri yaşlarda yaşanan sağlık problemlerini azaltır. Sağlıklı omurga yapısına ve esnek bir vücuda sahip kişilerde, yaşın ilerlemesi durumunda oluşacak fiziksel deformasyonlar pilates ile en aza indirgenir. Bu sayede vücut daha diri ve genç görünür.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu