Şifalı Bitkiler

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir? 

Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir? 

 

Chia tohumu insan sağlığı üzerinde büyük fayda sağlamaktadır. Düzenli ve ölçülü bir şekilde kullanıldığında faydasını daha çok görülür. Chia tohumunun faydaları ise şu şekildedir; bu tohum tüketildiğinde Yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olur. Cilt sağlığını korur ve sindirim sağlığını korumaya yardımcı olur. Kalp sağlığını korur ve diyabet tedavisinde kullanılmaktadır. Vücudun ihtiyacı olan enerjiyi artırmaya yarar.

Chia otu tüketildiğinde diş sağlığını korur ve metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olur. Chia tohumu kemik sağlığını korurken de Kanserle savaşır. Kilo sorunu yaşayan kişilerin kilo vermesine yardımcı olur. Bu tohum ayrıca veganlar için protein kaynağıdır. Hamilelik döneminde kişilerin chia tohumu kullanılması son derece fayda sağlayacaktır.

Chia Tohumu Nedir? Ne İşe Yarar?

Chia tohumu Güney Amerika, Guatemala ve Güney Meksika’ya özgü, nane familyasından çiçekli bir bitki  çeşididir. Yağlı bir tohum olma özelliğine sahip olan bu tohum fonksiyonel besinlerin başında gelmektedir. Fonksiyonel besinler ise  vücudun temel beslenme gereksinimlerinin yanında  insan fizyolojisine ve metabolik görevlerine ek olarak  fayda sağlayan hastalıklardan korunmada ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürmeyi sağlayan besin çeşitleridir.

Chia tohumu düşük kalorisi, yüksek posası, protein ve kalsiyum içeriğe sahip olan güçlü bir bitkidir. 21.yüzyıl tohumu olarak adlandırılmaktadır. İnsan vücudunda kan kolesterolünü düzenlemesine yardımcı olan bu tohum, bağırsak fonksiyonlarını koruması, kabızlığı önlemesi, uzun süre tokluk hissi vererek zayıflamaya yardımcı olması, kalsiyum ihtiyacını karşılaması gibi faydaları da bilinmektedir. Chia tohumunu salataya, pudinge, yoğurda ilave ederek tüketebilirsiniz.

Chia Tohumunun İçinde Bulunan Vitamin Ve Mineraller

Yağlı bir tohum olan Chia tohumunun içerisinde şunlar vardır; Protein, diyet lifi, Omega-3 yağ asitleri, B kompleks vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, çinko, demir, bakır  olmak üzere birçok faydalı mineral ve vitamin bulunmaktadır. Chia tohumu içeriği bakımından  sütten altı kat daha fazla kalsiyum içermektedir. Bu özelliği nedeniyle chia tohumunu süte alerjisi olan kişiler tüketebilir. Bu tohumu, veganlar, süt ve süt ürünlerine karşı duyarlı olanlar, osteoporoz olan kişiler, menopoz sürecindeki kadınlar, artan kalsiyum ihtiyacını karşılamak için tüketebilir ve fayda sağlayabilirler.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu