Şifalı Bitkiler

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

 

Zerdeçal, zencefil ailesinin bir üyesidir. Soğuk algınlığından sindirim sorunlarına kadar pek çok alanda rahatlıkla kullanılabilir. Üstelik çok az sayıda bikinin içerdiği kürkümün bileşenine de sahiptir. İnsanların vücutları için ihtiyaçları  olan pek çok vitamin ve minerale sahip olması nedeni ile kendi kültürümüzde ve Hint kültüründe sıklıkla kullanılır.

Zerdeçal, güney Asya’da yetişmiş ve oradan da  tüm dünya ülkelerine dağılmış özel bir bitkidir. Daha çok baharat olarak kullanımı yapılan bu bitki farklı kullanım alanlarına da sahiptir. Özellikle ten rengi açması ile koyu tenli bayanların vazgeçilmezleri arasında yer alır. Zerdeçalın faydalarına bakacak olursak;

  • Sindirim sorunlarına iyi gelir.

Kronik kabızlık, bağırsak yavaşlığı ve sindirim sistemi yavaşlığında kullanıma uygundur. Özellikle sindirim sorunu yaşayan kişiler, düzenli olarak zerdeçal tüketmelidir.

  • Cilt sağlığında kullanılır.

Cilt kararmaları, güneş yanıkları ve güneş lekeleri gibi pek çok olumsuz etmenle savaşarak, cildin ipeksi ve daha beyaz görünmesini sağlar. Bu nedenle pek çok ünlü güzellik merkezlerinde zerdeçal kullanımı sıklıkla yapılır. Üstelik bölgesel kararmalara da iyi gelir.

  • Doğal bir antiseptik özelliğe sahiptir.

Vücut ağrıları, enfeksiyonlar ve iltihaplanmalarda zerdeçal kullanılması tavsiye edilir. Enfeksiyon riskini en aza indirir.

  • Ağrı kesici özelliğe sahiptir.

Zerdeçal günlük yaşamda karşılaşılabilecek baş ve eklem ağrıları için harika bir doğal tedavi edici özeliğe sahiptir. Ağır ağrı kesiciler yerine doğal zerdeçaldan faydalanmak daha avantajlı olacaktır.

  • Zerdeçal mutluluk hormonu salgılar.

Günlük yaşamda karşılaşılabilecek pek çok stres ve mutsuzluğun önüne geçer. Kişilerin daha enrjik ve daha mutlu olmalarını sağlar. Depresyon ilaçları yerine zerdeçal kullanmak insan sağlığı açsından daha faydalı olacaktır.

Zerdeçalın Yan Etkileri Ve Zararları

Her doğal bitkide olduğu gibi zerdeçalda da yan etkiler mevcuttur. Burada önemli olan doğru bir şekilde kullanımının yapılmasıdır. Zerdeçalın yan etkileri ve zararları ise;

  • Çok fazla tüketildiğinde mide bulantısı ve mide ağrısı yapar. Zerdeçal ağır ve yoğun bir kokuya sahip olduğu için az miktarda tüketilmelidir.
  • Kan sulandırıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle hamileler için uygun bir bitki değildir.
  • Kalp ritim bozuklukları ve kalp çarpıntılarına neden olur. Bu sebeple kalp hastalığı olanların kullanması önerilmez.

 Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Zerdeçal, baharat olarak kullanılır, yine çay olarak  ta kullanıma uygun bir bitkidir. Kronik rahatsızlığı olan ve sürekli olarak ilaç kullanan kişiler zerdeçal kullanmadan önce hekime danışmalıdır. Zerdeçalı baharatçılardan, aktarlardan ve büyük marketlerden temin edebilirsiniz.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu