Sağlık Haberleri

Yaşam Tarzı Günlük Rutin Kan Şekerini Nasıl Etkiler?

Yaşam Tarzı Günlük Rutin Kan Şekerini Nasıl Etkiler?

Kan şekeri seviyenizi doktorunuzun önerdiği aralıkta tutmak zor olabilir. Çünkü pek çok şey kan şekeri seviyenizi bazen beklenmedik bir şekilde değiştirir. Kan şekeri seviyenizi etkileyebilecek bazı faktörler aşağıdadır.

Sağlıklı beslenme, diyabet olsun ya da olmasın – sağlıklı yaşamın temel taşıdır. Ancak diyabetiniz varsa, besinlerin kan şekeri seviyenizi nasıl etkilediğini bilmeniz gerekir. Sadece yediğiniz yemek türü değil, ne kadar yediğinizi ve yediğiniz yemek türlerinin kombinasyonları.

Ne Yapmalıyım?

 

  • Karbonhidrat sayımı ve porsiyon boyutları hakkında bilgi edinin. Birçok diyabet yönetim planının anahtarı, karbonhidrat saymayı öğreniyor. Karbonhidratlar genellikle kan şekeri seviyeleriniz üzerinde en büyük etkiye sahip olan besinlerdir. Yemek zamanı insülini alan insanlar için, gıdalarınızdaki karbonhidrat miktarını bilmek çok önemlidir, bu nedenle uygun insülin dozunu elde edersiniz.

 

  • Her çeşit gıda için hangi porsiyon boyutunun uygun olduğunu öğrenin. Yemek planlamanızı, sık sık yediğiniz yiyecekler için bölümler yazarak basitleştirin. Uygun porsiyon boyutunu ve doğru karbonhidrat sayısını sağlamak için ölçüm kapları veya bir ölçek kullanın.

 

  • Her öğünü iyi dengelenmiş hale getirin. Mümkün olduğunca, her öğünün nişasta, meyve ve sebze, protein ve yağların iyi bir karışımına sahip olmasını planlayın. Seçtiğiniz karbonhidrat türlerine dikkat etmek özellikle önemlidir. Meyve, sebze ve kepekli tahıllar gibi bazı karbonhidratlar sizin için diğerlerinden daha iyidir. Bu yiyecekler karbonhidratlarda düşüktür ve kan şekeri seviyenizi daha stabil tutmanıza yardımcı olan lif içerir. En iyi yiyecek seçenekleri ve uygun gıda türleri dengesi hakkında doktorunuz, hemşireniz veya diyetisyeninizle konuşun.

 

  • Yemeklerinizi ve ilaçlarınızı koordine edin. Diyabet ilaçlarınızla – özellikle insülin – ile orantılı olarak çok az yemek tehlikeli derecede düşük kan şekeri (hipoglisemi) ile sonuçlanabilir. Çok fazla yemek kan şekeri seviyesinin çok yükseğe çıkmasına neden olabilir (hiperglisemi). Yemek ve ilaç programlarını en iyi şekilde koordine etmek için diyabet sağlık ekibinizle konuşun.

 

  • Şeker tatlandırılmış içeceklerden kaçının. Şekerle tatlandırılmış içecekler – yüksek fruktozlu mısır şurubu veya sakaroz ile tatlandırılmış olanlar da dahil olmak üzere – kalorilerde yüksek olma eğilimindedir ve beslenmede çok az şey sunarlar. Ve kan şekerinin hızla yükselmesine neden oldukları için, diyabetiniz varsa bu tür içeceklerden kaçınmak en iyisidir.

 

İstisna; düşük kan şekeri seviyesi yaşıyorsanız. Soda, meyve suyu ve spor içecekleri gibi şekerli içecekler, çok düşük kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmek için etkili bir tedavi olarak kullanılabilir.

Diyabet Hastaları Fiziksel Aktivitenin Önemi

 

Fiziksel aktivite, diyabet yönetim planınızın önemli bir parçasıdır. Egzersiz yaptığınızda, kaslarınız enerji için şeker (glikoz) kullanır. Düzenli fiziksel aktivite de vücudunuzun insülini daha verimli kullanmasına yardımcı olur.

 

Bu faktörler kan şekeri seviyesini düşürmek için birlikte çalışır. Antrenmanınız ne kadar güçlüyse, etki o kadar uzun sürer. Ancak ev işleri, bahçecilik ya da uzun süre ayaklarınızda olmak gibi hafif aktiviteler bile kan şekerinizi geliştirebilir.

 

Ne Yapmalıyım

 

Bir egzersiz planı hakkında doktorunuzla konuşun. Hangi tür egzersizin sizin için uygun olduğunu doktorunuza sorun. Genel olarak, çoğu yetişkin haftanın çoğu gününde günde en az 30 dakika egzersiz yapmalıdır. Uzun zamandır aktif olmamışsanız, doktorunuz size tavsiyede bulunmadan önce genel sağlığınızı kontrol etmek isteyebilir. Aerobik ve kas güçlendirici egzersizin doğru dengesini önerebilir.

Bir egzersiz programı tutun. Egzersiz rutininizin yemek ve ilaç programlarınızla koordine edilmesi için egzersiz yapmak için günün en iyi saati hakkında doktorunuzla konuşun.

Numaralarını biliyorum. Egzersiz yapmaya başlamadan önce, kan şekeri seviyelerinin sizin için uygun olduğu konusunda doktorunuzla konuşun.

Kan şekeri seviyesini kontrol et. Kan şekeri seviyesini egzersizden önce, egzersiz sırasında ve sonrasında kontrol edin, özellikle de kan şekerini düşüren insülin veya ilaçlar alıyorsanız. Egzersiz bir gün sonra bile kan şekeri seviyenizi düşürebilir, özellikle de aktivite sizin için yeniyse veya daha yoğun bir seviyede egzersiz yapıyorsanız. Şiddetli, zayıf, yorgun, aç, baş dönmesi, sinirli, sinirli, endişeli veya şaşkın hissetmek gibi düşük kan şekerinin uyarı işaretlerine dikkat edin.

 

Eğer insülin kullanıyorsanız ve kan şekeri seviyeniz, dekilitre başına 100 miligramın altında (mg / dL) veya litre başına 5.6 milimolda (mmol / L) düşük kan şekeri seviyesini önlemek için egzersiz yapmaya başlamadan önce küçük bir aperatif alır.

 

Dehidrasyon kan şekeri seviyelerini etkileyebileceğinden egzersiz yaparken bol miktarda su veya başka sıvı kullanın.

Hazır ol. Kan şekeri seviyeniz çok düştüğünde, egzersiz sırasında her zaman küçük bir atıştırmalık veya glikoz tabletleri bulundurun. Egzersiz yaparken tıbbi bir kimlik bileziği takın.

Diyabet tedavi planınızı gerektiği gibi ayarlayın. İnsülin alırsanız, egzersiz yapmadan önce insülin dozunuzu azaltmanız gerekebilir veya egzersiz sonrası insülin enjekte etmek için bir süre bekleyin. Doktorunuz, ilacınızdaki uygun değişiklikler konusunda size tavsiyede bulunabilir. Egzersiz rutinini arttırdıysanız da tedaviyi ayarlamanız gerekebilir.

Facebook Comments Box

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu