Şifalı Bitkiler

Nar Çekirdeği Yağı Faydaları

Nar Çekirdeği Yağı Faydaları

 

Bir kış meyvesi olan nar, harika kan yapıcı özelliğe sahiptir. Cilde canlılık veren ve dinç tutan narın çekirdeği de mucizevi özelliklere sahiptir özellikle son dönemlerde ünlülerin sıkça kullandığı nar çekirdeği yağı cilt bakımında adeta çığır açmayı başarmıştır. Nar çekirdeği yapı ile başta cilt lekelerinden ve yorgun görünümden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Nar çekirdeği yağı sadece cilt için değil, kalp sağlığı ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için de kullanılması gereken doğal ürünlerden biridir. Burada soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen ürünleri tercih etmeniz oldukça önemlidir. Bu sayede yağın içinde bulunan uçucu maddeler yok olmaz.

Soğuk havalarda cilt diğer mevsimlere göre daha fazla yıpranır. Özellikle büyük şehirlerde yaşanan hava kirlilikleri nedeni ile ciltte istenmeyen sorunlar meydana gelebilir. İşte tüm bu sorunlar için nar çekirdeği yağının mucizevi yağı kullanabilirsiniz. Nar çekirdeği yağı faydaları, hakkında yazımızdan bilgi alarak cilt bakımı yapabilirsiniz.

Nar çekirdeği yapının faydalarına bakacak olursak;

Kalp sağlığını korur; en önemli özelliği kalbin yorulmasını önler. Eğer aileden gelen genetik bir kalp hastalığınız varsa nar çekirdeği yağı kullanabilirsiniz.

Kansere karşı korur; çağımızın en büyük sorunlarından biri kanserdir. Nar çekirdeği yağını meme kanserinde, mide kanserinde, prostat kanserinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Üstelik yapılan klinik araştırmalar sonucunda cilt ve deri kanserine de iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Kilo vermenize yardımcı olur; bir tülü kilo veremiyorsanız nar çekirdeği yağından faydalanabilirsiniz. Nar çekirdeği yağı kilo verdirirken, verdiğiniz kilonuzu muhafaza etmenize de yardımcı olur. Bu nedenle diyet listelerinize ekleyebilirsiniz.

Nar Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

Nar çekirdeği yağı vücut sağlığı için kullanılabilecek en iyi doğal yağlardan biridir. Üstelik sadece vücut sağlığı için değil, cilt sağlığı için de kullanılır. Nar çekirdeği yağının cilde faydaları ise;

  • Cildin daha parlak görünmesini sağlar,
  • Ciltte zamanla oluşan tüm sarkmaları toparlar ve daha genç bir görünüme ulaşmanıza yardımcı olur.
  • Sivilce, akne ve siyah noktalar üzerinde oldukça etkilidir.
  • Cilde esneklik verir, göz çevresi kırışıklıklarını açar.
  • Saç diplerinde meydana gelen dökülmeleri ve saç kırılmalarını önler.
  • Saçların daha uzun ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur.
  • Sedef, egzama ve mantar gibi kaşıntılı hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Nar çekirdeği yağı nasıl kullanılır? Sorusunun cevabını bilerek ürünü kullanmanız daha doğru olacaktır. Kullanım şekli ise her bölge için farklıdır.

Nar Çekirdeği Yağının Vücut Sağlığı İçin Kullanımı

Salatalarınıza sos olarak kullanabilir ve bu şekilde tüketebilirsiniz. Yine bir bardak suyun içine 5 – 6 damla nar çekirdeği yağı damlatıp tüketebilirsiniz. Kızartma ve diğer yemeklerde kullanılması kesinlikle uygun değildir.

Nar Çekirdeği Yağının Ciltte Kullanımı

Eğer cilt sağlığınız için nar çekirdeği yağı kullanacaksanız, bir pamuğun üzerine birkaç Damla nar çekirdeği yağı damlatıp, cildinizi temizleyebilirsiniz.

Nar Çekirdeği Yağının Saçta Kullanımı

Eğer saçlarınız için nar çekirdeği yağı kullanmak istiyorsanız, saç diplerinize bir miktar nar çekirdeği yağı sürüp 30 dakika bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Saç uçlarınıza da aynı şekilde sürüp, saç kırılmalarınızı engelleyebilirsiniz.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu