Şifalı Bitkiler

SİRKE MUCİZESİ

SİRKE MUCİZESİ

 

 Sirke yüzyıllardan beri gerek sofralarda gerek evlerimizde farklı amaçlarla kullandığımız, vazgeçemediğimiz antiseptik bir ürün. Neden vazgeçemiyoruz sirkeden? Hatta neden gün geçtikçe kullanım alanları artıyor? Bu yazı sirkenin saymakla bitmeyecek mucizelerinden birkaçını açıklayacaktır.

 

Ev Temizliğinde Sirke Kullanmak

Sirkenin mucizeleri arasında baş sıralarda sayılabileceğimiz bir kullanım alanı sirkeyi ev temizliğinde kullanmaktır. Özellikle astım, deterjan alerjisi, koku hassasiyeti, nefes darlığı gibi rahatsızlıklarınız varsa ya da evinizde bebek, çok yaşlı insanlarla veya patili bir dostunuzla yaşıyorsanız evinizi sirke ile temizlemek sizin için mucize bir çözüm olacaktır. Sirke birçok yüzey temizleyiciye göre evinizi daha iyi temizlerken sizi ve evinizi paylaştığınız diğer tüm canlıları da kimyasalla temastan koruyacaktır. Yüzey temizlemek için çeşmeden aldığınız suyun içine bir miktar elma/üzüm/ beyaz sirke karıştırmanız ve yüzeylerinizi hazırladığınız sirkeli su ile temizlemeniz evinizin en iyi şekilde temizlenmesini, tüm mikroplardan arınmasını sağlayacaktır. Üstelik sanılanın aksine sirke kuruduktan sonra evinizde kötü bir koku bırakmayacaktır.

Meyve ve Sebzeleri Sirke ile Yıkamak

                Pazardan, marketten alıp evimize getirdiğimiz meyve sebzeleri sadece suyla yıkamak maalesef yeterli olmuyor. Evimize gelene kadar belki de binlerce kişinin dokunduğu, hangi şartlarda taşındığını bilmediğimiz sebze ve meyveleri dalından kendimiz koparmışız gibi güvenli yemenin en kolay yöntemi ise onları yemeden önce 15-20 dakika bol sirkeli suda bekletmek olacaktır. Sirkeli suda bekleyen meyve ve sebzeler üzerlerindeki tüm toz ve çamurdan arındığı gibi gözle görülemeyen küçük canlılardan da arınıp tertemiz olacaktır.

Sabahları Sirkeli Su Tüketmek

                Sabahları uyanır uyanmaz ilk iş olarak bir bardak su içmek vücudumuzun en sağlıklı şekilde uyanmasını, tüm gece uyuyan ve susuz kalan iç organlarımızın güne sağlıklı başlamasını sağlamaktadır. Bir de, elbette sağlık durumunuzu göz önünde bulundurup zararlı olmadığına emin olduktan sonra, sabahları içilen suyun içine bir-iki damla sirke damlatmak metabolizmanın daha hızlı çalışmasını, vücudun iltihaplardan arınmasını ve bağışıklığın güçlenmesini sağlayacaktır. Sirkeyi salatalarınız da güvenle kullanabilirsiniz.

Saçları Sirkeli Su İle Durulamak

                Sirkenin banyo suyuna karıştırıldığında negatif enerjiyi azalttığı söylenegelen bir durumdur. Bunun yanı sıra banyodan sonra son durulama suyunuza bir miktar sirke karıştırıp bu sirkeli su ile şampuandan arınmış saçlarınızı tekrar duruladığınızda saçlarınızın daha yumuşak ve ışıltılı olduğunu göreceksiniz. Sanılanın aksine saçlarınızda kesinlikle sirke kokusu kalmayacaktır.

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu