Lezzetli Tarifler

Acıbadem Kurabiyesi Tarifi

Acıbadem Kurabiyesi Tarifi

Kurabiye kategorisinde belki de en keyifle yenen lezzet sorulduğunda birçok kadının cevabı acıbadem kurabiyesi olur. Püf noktalardan oluşan yapım aşamaları nedeni ile özen isteyen bir tariftir. Ancak kıvamı tutturulduğunda ortaya enfes bir kurabiye çıkar. Tadına doyum olmaz bir kurabiye olan acıbadem kurabiyesi, püf noktaları öğrenildiğinde, evde yapılabilecek kolay kurabiyeler kategorisindeki yerini alır.

Acıbadem Kurabiyesi İçin Gerekli Malzemeler

Acıbadem kurabiyesi yapımı için istenilen malzemeler:

200 – 300 gram taze çekilmiş badem unu

* 350 – 400 gram toz şeker

* 250 gram sarısından ayrılmış yumurta akı,

* 4 tatlı kaşığı limon suyu

* Aroma vermesi amacı ile bir iki damla acıbademli aroma

Acıbadem Kurabiyesi Yapılışı

Orta boy bir tencere içerisine, toz şeker ile yumurta akı dökülerek, homojen bir karışım elde edene kadar mikser ile çırpılır. Yumurta ve şeker iyice eriterek karıştırmak çok önemlidir. Karışım köpükleninceye kadar çırpılmaya devam edilir.  Çırpılmaya devam edilirken badem unu yavaş bir şekilde bu karışıma eklenir. Karışım çırpılmaya devam edilir.

Daha sonra bu karışım ocağa alınarak, orta ateşte 15 dakika kadar pişirilir. Kıvama gelmesi beklenen karışım koyulaşıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Akışkanlığını kaybedince ocaktan alınarak tezgâha dökülür. Burada limon suyu eklenerek, tezgâhta spatula yardımı ile soğutulur. Dağıtıp, toplama hareketleri ile karışım iyice soğutulur. Karışım ılıdıktan sonra hamur sıkma torbası veya poşetine boşaltılır. Fırın tepsisine yağlı kâğıt serilir. Bu zemin üzerine çok boşluk kalmayacak şekilde, torbadaki hamurlardan parça parça sıkılır. Parçaların çok büyük olmamasına dikkat edilir. Bütün parçaların eşit ölçüde olması sağlanmalıdır.

Acıbadem Kurabiyesi İçin Isı Derecesi

Fırın önceden açılarak 130 derece de ısıtılmalıdır. Isısı normal olan fırına hazırlanmış olan tepsi sürülür. Süre olarak yaklaşık 30 dakika kurabiyenin pişmesi sağlanır.  İlk yarım saatten sonra ısı 150 dereceye yükseltilerek 10 15 dakika kadar daha pişmesi sağlanır. Arada kapağı açılmadan kontrol edilerek, kurabiyeler  istenilen renge ulaştığında fırının kapağı açılarak yanması engellenir.

Tezgâha, bir bez veya havlu bol miktarda su ile ıslatılarak serilir. Fırından tepsi çıkartıldıktan sonra, yağlı kâğıt ile birlikte kurabiyeler alınarak bu ıslak zemine konur. Bu sayede,  yağlı kâğıt ıslanarak kurabiyelerin kâğıttan ayrılmasını kolaylaştıracaktır. Yağlı kâğıdın ıslanabilmesi için bezin oldukça sulu olması gerekir. Yağlı kâğıt yeterince ıslanmazsa, kurabiyeler kaldırılırken kâğıda yapışır ve taban kısımları kâğıtta kalır. Kurabiyeler dikkatli bir şekilde alındıktan sonra servis tabaklarına alınarak, sunum için süslenir.

Acıbadem Kurabiyesi Püf Noktaları

Acıbadem kurabiyesi evde yapıldığında, pastane kurabiyelerinden farklı olur. Bunun sebebi, pastanelerde badem unu yerine fındık unu kullanılmasıdır. Acıbadem kurabiyesine kokusunu veren madde ise acıbadem aromasıdır.

Kurabiye tarifleri için verilen malzemeler tam verilen ağırlıkları kadar kullanılmalıdır. Fazla ya da az kullanılacak malzemeler, kıvamın cıvık veya katı olmasını sağlayacaktır. Bu tarif için bir mutfak terazisi kullanmak, başarılı sonuç almak için oldukça önemlidir.

Kurabiyelerin Dağılmaması İçin Yapılması Gerekenler

Kurabiyelerin dağılmaması için, ocakta pişirildiği süre çok önemlidir. Bu aşamada acele edilmemeli ve tam kıvam alana kadar karıştırarak pişirmeye devam edilmelidir. Pişme esnasında topaklanma yapmaması için spatula ile sürekli karıştırılmalı ve topaklar oluşunca ezilerek kaybedilmelidir. Yoksa torba ile sıkılırken toplarda topak bir görüntü oluşur. Buda kurabiyenin görünümünü bozar.

Kurabiye fırından çıktıktan sonra, zaman kaybedilmeden ıslak zemine konmalıdır. El ile ayırmaya çalışmak kurabiyenin soğudukça dağılmasına neden olur. Bu nedenle henüz sıcakken kâğıttan ayırma işlemi yapılmalıdır.

Zemine konacak bezin kalın ve suyu emici bir özellikte olması gerekir. İnce bezler suyu fazla tutamayacağından, yağlı kâğıdı ıslatmaya yeterli olmaz. Bu aşamada mümkünse kalın bir mutfak havlusu tercih edilmelidir. Suyun fazla olması kâğıdın kolay ıslanmasını sağlar. Dolayısı ile acıbadem kurabiyesi bozulmadan ve kolayca kâğıttan ayrılabilir.

 

Facebook Comments Box

Admin

KadınOnline Kurucusu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu